Reklama

Rynek paliw

Ceny paliw w Polsce znowu wzrosły, a to jeszcze nie koniec podwyżek

Cena benzyny Pb95 wzrosłą w ciągu roku o 2,10 zł, natomiast olej napędowy o 1,88 zł za litr. Chociaż są to wartości rekordowe, analitycy przewidują, że w najbliższym czasie jeszcze bardziej pójdą w górę.

Ciąg dalszy podwyżek cen paliw

Ceny benzyny rosną już kolejny tydzień z rzędu, ale aktualne poziomy cen nie są jeszcze najwyższymi, jakie będziemy w kolejnych tygodniach notować na krajowym rynku paliw. Przełom maja i czerwca może przynieść kolejne rekordy, a wszystko za sprawą rosnących cen benzyny na rynkach światowych z powodu niskiego poziomu zapasów i rosnącego popytu - poinformowało w piątek BM Reflex.

Według analityków, po dość spokojnym tygodniu, najbliższe dni mogą ponownie przynieść zwyżki cen rzędu 20 - 25 gr na litrze benzyny i około 10 - 15 gr na litrze oleju napędowego. Wszystko wskazuje na to, że ceny oleju napędowego, które na niektórych stacjach w środę i czwartek spadły do poziomu 6,95 - 6,99 zł/l nie pozostaną na długo - dodali.

Reklama

Według danych BM Reflex aktualne ceny paliw kształtują się na średnim poziomie: benzyna bezołowiowa 95 - 7,36 zł/l, bezołowiowa 98 kosztuje 7,80 zł/l, olej napędowy 7,08 zł/l, a autogaz 3,61 zł/l.

Rosną też ceny ropy naftowej

Zwrócili oni uwagę, że ceny ropy naftowej Brent kończą tydzień ponad 5-dolarowym wzrostem. W piątek rano notowania lipcowej serii kontraktów na ropę naftową Brent utrzymują się w rejonie 117 dol./baryłka. Oleje i benzyny na rynku ARA tanieją około 10 dol./t - stwierdzili analitycy.

BM Reflex zaznaczyło, że według przedstawicieli Niemiec embargo na rosyjską ropę naftową blokują w tej chwili Węgry i Słowacja.

Dodali, że OPEC+ w trakcie najbliższego spotkania (2 czerwca br.) podejmie najprawdopodobniej decyzje o dalszym zwiększeniu limitów wydobycia o 0,43 mln baryłek dziennie.

Trwa uwalnianie rezerw ropy naftowej przez USA

Analitycy przypomnieli też, że USA realizują zapowiedziany w marcu plan uwolnienia przez 6 miesięcy 1 mln baryłek dziennie rezerw ropy naftowej. Amerykański Departament Energii ogłosił przetarg (do 1 czerwca br) na sprzedaż 40,1 mln baryłek ropy naftowej. Kolejne 90 mln baryłek zostanie uwolnione w okresie sierpień-październik - poinformowali analitycy.

Zaznaczyli, że amerykański poziom zapasów ropy naftowej jest obecnie 14 proc. niższy od 5-letniej średniej dla tej pory roku.

Pomagajmy Ukrainie - ty też możesz pomóc

***

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ceny paliw

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy