Reklama

Polskie drogi

Wkrótce ruszy budowa kolejnego odcinka drogi S1

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że Wojewoda Śląski wydał decyzję o zezwoleniu na budowę odcinka drogi ekspresowej S1 o długości prawie 12 km pomiędzy Dankowicami a węzłem Suchy Potok w Bielsku-Białej.

 

Wcześniej GDDKiA otrzymała decyzję ZRID dla odcinka o długości około 15 km pomiędzy węzłem Oświęcim a Dankowicami. 15 września przekazano teren budowy wykonawcy. Pracę rozpoczęto od rozpoznania saperskiego, kontroli geodezyjnych oraz budowy dróg technologicznych. Przystąpiono również do wycinki drzew kolidujących z budowaną trasą S1.    

Cel i lokalizacja inwestycji

Odcinek stanowi fragment drogi ekspresowej S1, który jest uzupełnieniem europejskiego korytarza nr VI (zgodnie z wykazem sieci europejskiej TEN-T) łączącego kraje nadbałtyckie z krajami południowej Europy. Na terenie Polski w VI korytarzu przebiega między innymi trasa drogowa: autostrada A1 - droga ekspresowa S1 (na odcinku Bielsko-Biała - Zwardoń do 04.08.2016 r. funkcjonująca jako S69). Projektowana droga ekspresowa S1 na odcinku od węzła Kosztowy II w Mysłowicach do węzła Suchy Potok w Bielsku-Białej przebiegać będzie po nowym śladzie.

Reklama

Przedmiotowy odcinek zlokalizowany jest na terenie województwa śląskiego i małopolskiego, w powiatach: bieruńsko-lędzińskim, pszczyńskim, oświęcimskim oraz bielskim, na terenie gmin: Bojszowy, Miedźna, Brzeszcze, Wilamowice.

40 km S1 Mysłowice - Bielsko-Biała

10-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S1 Mysłowice - Bieruń zrealizuje firma Budimex. Kierowcy pojadą nim w IV kwartale 2025 r. Obecnie wszystkie odcinki S1 od Mysłowic do Bielska-Białej, o długości ponad 40 km, są już na etapie realizacji, a wartość umów dla czterech odcinków to niespełna 2,3 mld zł.

Umowny termin zakończenia budowy S1 Bieruń - Oświęcim wraz z obwodnicą Bierunia przypada w grudniu 2024 r. Odcinek Oświęcim - Dankowice powinien zostać ukończony w sierpniu 2023 r., a odcinek Dankowice - Suchy Potok w listopadzie 2023 r. 

Z uwagi na przedłużające się procedowanie uzyskania decyzji ZRID dla dwóch odcinków S1 od Oświęcimia do Bielska-Białej, wykonawcy złożyli roszczenia terminowe. To, czy czasy realizacji inwestycji zostaną wydłużone, będzie wiadomo dopiero po uzyskaniu decyzji ZRID i rozpatrzeniu ostatecznych roszczeń terminowych wykonawców.

Zakończenie robót przewidywane jest dla:

  • Odcinka I/B Węzeł Kosztowy II (z węzłem) - węzeł Bieruń (bez węzła) na dzień 4 października 2025 r.
  • Odcinka I/A węzeł Bieruń (z węzłem) - węzeł Oświęcim (bez węzła) wraz z obwodnicą Bierunia na dzień 15 grudnia 2024 r.
  • Odcinka II węzeł Oświęcim (z węzłem) - Dankowice na dzień 14 sierpnia 2023 r.
  • Odcinka III Dankowice - węzeł Suchy Potok (z węzłem) na dzień 8 listopada 2023 r.

***

GDDKiA
Dowiedz się więcej na temat: S1 | GDDKiA

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy