Rynek paliw

VAT na paliwo spadnie z 23 do 8 proc. Ile spadną ceny?

​Sejm w środę rozpocznie dwudniowe posiedzenie, podczas którego zajmie się projektem "tarczy antyinflacyjnej 2.0". Projekt zakłada m.in. obniżkę VAT-u na paliwo do 8 proc. oraz na żywność i gaz do 0 proc.

Obniżka VAT-u na paliwo do 8 proc. - według wyliczeń Kancelarii Premiera - będzie oznaczać obniżkę jego ceny na stacjach paliw o ok. 60-70 groszy na litrze, a gazu LPG o ok. 40 groszy na litrze. Ponadto, tarcza zakłada obniżkę VAT-u na żywność do 0 proc., co - zdaniem Kancelarii Premiera - doprowadzi do oszczędności gospodarstwa średnio 45 zł miesięcznie.

Spadek dochodów budżetu państwa spowodowany "tarczą 2.0" oszacowano na ok. 11,6 mld zł, z czego obniżenie VAT na żywność i napoje ma się przełożyć na spadek o ok. 2,92 mld zł, w przypadku paliw ma on wynieść ok. 3,11 mld zł. 

Reklama

Pierwsza "tarcza antyinflacyjna" nie przyniosła wielkich skutków. Co prawda, w jej ramach od 20 grudnia 2021 roku (do 20 maja 2022 roku) wysokość akcyzy została obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej, a od 1 stycznia 2022 roku (do 31 maja 2022 roku) paliwa zwolniono z podatku od sprzedaży detalicznej i opłaty emisyjnej, co przełożyło się na obniżkę cen w wysokości około 30 groszy, to jednak inflacja w grudniu była wyższa niż oczekiwali ekonomiści, i wzrosła do 8,6 proc.

Drożeje wszystko, a subiektywne odczucia Polaków są takie, (bo pokazało badanie opinii publicznej), że inflacja wynosi znacznie więcej niż podane przez GUS 8,6 proc... Tymczasem ekonomiści szacują, że inflacja w połowie roku może przekroczyć 10 procent...

Oprac. Mirosław Domagała

***

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ceny paliw | VAT na paliwo | tarcza antyinflacyjna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy