Rynek paliw

Rozchwiane ceny paliw. Po ile będziemy tankować w tym tygodniu?

Wojna w Ukrainie mocno odbija się na portfelach polskich kierowców. Rynek paliw jest mocno rozchwiany, ale ceny generalnie są bardzo wysokie. Po ile będziemy tankować w tym tygodniu?

Z danych BM Reflex wynika, że w zeszłym tygodniu ceny benzyny Pb95 wzrosły średnio o 3 gr/l, Pb98  o 4 gr/l, a oleju napędowego o 16 gr/l. Tylko w przypadku autogazu ceny spadły średnio o 3 grosze na litrze. Za poszczególne paliwa płaciliśmy: za benzynę bezołowiową 95 - 6,68 zł/l, bezołowiową 98 - 7,02 zł/l, za olej napędowy - 7,68 zł/l, a za autogaz - 3,75 zł/l.

Olej napędowy podrożał o ponad 2 zł. Benzyna o ponad 1 zł

"Za paliwa na stacjach co prawda płacimy mniej niż 10 marca br., kiedy ceny były najwyższe, to wciąż więcej niż przed wybuchem wojny na Ukrainie. W tym czasie ceny benzyny 95 i 98 wzrosły średnio o 1,11 i 1,19 zł/l, oleju napędowego o 2,06 zł/l i autogazu o 1,07 zł/l" - zwróciła uwagę analityczka BM Reflex Urszula Cieślak.

Reklama

Dodała też, że ostatni tydzień marca na rynku ropy naftowej kończył się spadkami. Ceny czerwcowej serii kontraktów na ropę naftową Brent potaniały w skali tygodnia około 15 dolarów na baryłce i w piątek rano ropa Brent kosztowała 102 dolarów za baryłkę. Spadek cen to w dużej mierze efekt odpływu premii za ryzyko geopolityczne.

Amerykanie uwalniają rezerwy ropy naftowej

Analityczka BM Reflex przypomniała, że USA zdecydowały o uwolnieniu 1 mln baryłek dziennie rezerw ropy naftowej w kolejnych sześciu miesiącach. Łącznie na rynek ma trafić około 180 mln baryłek ropy naftowej. Amerykańska ropa WTI nie jest alternatywą dla rafinerii przerabiających ropę rosyjską, ale decyzja ta została ogłoszona w odpowiednim czasie - stwierdziła.

"Zapasy ropy naftowej w USA spadły w skali tygodnia o 3,4 mln baryłek do 409,9 mln baryłek i jest to poziom o 14 proc. niższy od pięcioletniej średniej dla tej pory roku. Amerykańska produkcja ropy naftowej wzrosła w skali tygodnia o 0,1 mln baryłek dziennie do 11,7 mln baryłek dziennie i jest o 0,6 mln baryłek dziennie wyższa niż przed rokiem" - wskazała Urszula Cieślak.

Ekspertka dodała, że OPEC+, zgodnie z oczekiwaniami, podjął decyzję o zwiększeniu produkcji ropy naftowej w maju o 0,43 mln baryłek dziennie. Nieco większy wzrost wydobycia wynika z wyznaczenia dla pięciu czołowych producentów nowych poziomów bazowych, w stosunku do których ustalane są limity produkcji - wyjaśniła. 

Po ile zatankujemy w pierwszym tygodniu kwietnia?

A ile będziemy płacić za paliwo w tym tygodniu? Analitycy portalu e-petro.pl przewidują, że na stacjach możemy spodziewać się cen na poziomie: 6,63-6,77 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, 7,62-7,77 zł/l dla oleju napędowego i 3,69-3,79 zł/l dla LPG.

Pomagajmy Ukrainie - ty też możesz pomóc

***

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ceny paliw | wojna w Ukrainie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy