Rynek paliw

Kierowców czeka niespodzianka. Chodzi o ceny paliw

W zeszłym tygodniu ceny paliw po raz pierwszy od połowy października zaliczyły spadki. Według ekspertów mogą pojawić się kolejne obniżki.

Przez miesiąc ceny paliw rosły

Na początku października kierowcy mogli spotkać się z wyjątkowo niskimi cenami paliw. Był to efekt działań Orlenu, odpowiedzialnego za 65 proc. krajowego rynku. Eksperci zarzucali koncernowi upolitycznienie kwestii paliw, którego celem było sztuczne zaniżanie cen w związku ze zbliżającymi się wówczas wyborami parlamentarnymi. Przestrzegali również przed ryzykiem znaczących podwyżek na stacjach po wyborach.

I choć Orlen przekonywał, że sytuacja na rynku wynika z przemyślanej strategii, szybko okazało się, że jeśli chodzi o rozwój sytuacji na krajowym rynku, rację mieli eksperci. Zaledwie kilka dni po wyborach ceny poszły w górę. W ciągu miesiąca koszt tankowania w Polsce wzrósł o niemal 10 proc. Eksperci zwracali uwagę, że były momenty, kiedy z tygodnia na tydzień ceny rosły o 20 groszy. Polski "cud cenowy" przeszedł do historii. 

Reklama

Pierwsza obniżka cen paliw od miesiąca

Jeszcze niedawno eksperci tłumaczyli, że z powodu niedawnych zawirowań w naszym kraju i w efekcie zaniżonych cen, Polska wciąż nie nadrobiła zaległości do rynków bazowych. W związku z tym, kiedy ceny paliw w innych krajach spadały, w Polsce wciąż rosły. W minionym tygodniu jednak ceny paliw na polskich stacjach po raz pierwszy od połowy października zanotowały obniżkę. Z danych przedstawionych przez portal e-petrol wynika, że średnie ceny paliw na polskich stacjach w zeszłym tygodniu wynosiły:

  • Pb 98: 7,09 zł za litr
  • Pb 95: 6,51 zł za litr
  • ON: 6,69 zł za litr
  • LPG: 3,07 zł za litr

To nie koniec spadków cen na stacjach paliw

Obniżki nie były zbyt duże - w zależności od paliwa wynosiły średnio od 2 gr do 5 gr. Jak jednak wskazują eksperci wymienionego wyżej portalu, nie jest to koniec spadków. Według nich wynika to z obecnej sytuacji na światowym rynku ropy naftowej. "Aktualnie surowcowi ciążą słabe wyniki głównych gospodarek globu, a brak optymistycznej perspektywy w tej sferze sugeruje możliwość dalszych obniżek, także na krajowych stacjach" - informuje portal. 

Sytuacja na rynku w ujęciu globalnym przekłada się na ceny w hurtowniach, a to z kolei na te na stacjach. Według analityków e-petrol na przełomie listopada i grudnia spadki mają dotyczyć wszystkich typów paliw. Z najnowszej analizy portalu wynika, że między 27 listopada i 3 grudnia należy spodziewać się, że ceny paliw ulokują się w przedziałach:

  • Pb 98: 6,89-7,04 zł za litr
  • ‌Pb 95: 6,37-6,49 zł za litr
  • ON: 6,58 - 6,70 zł za litr
  • LPG: 3,01-3,10 zł za litr.
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ceny paliw | tańsze tankowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy