Rynek paliw

Ceny paliw w 2019 roku. Co nas czeka na stacjach?

W ostatnim czasie kierowcy zauważyć mogli wzrost cen oleju napędowego. Za litr tego paliwa zapłacić dziś trzeba ponad 5 zł - nawet o 30 groszy więcej niż za benzynę. Jakie niespodzianki czekają nas na stacjach benzynowych w 2019 roku?

Z analiz branżowego serwisu Global Petrol Prices wynika, że rozpoczynający się rok zapowiada się dość "spokojnie". Eksperci prognozują, że na Starym Kontynencie średnia cena litra benzyny w 2019 roku kształtować się będzie na poziomie 1,26 euro, czyli około 5,4 zł. W przypadku oleju napędowego ma to być około 1,16 euro, co w przeliczeniu na złotówki daje dziś około 4,97 zł.

Prognozy powstały w oparciu o analizy 36 największych europejskich rynków wliczając w to m.in.: Niemcy, Wielką Brytanię, Francję, Włochy, Hiszpanię czy Rosję.

Reklama

Wstępne analizy pozwalają patrzeć w przyszłość z umiarkowanym optymizmem. W przypadku Polski trzeba jeszcze uwzględnić wpływ wahań kursowych złotego, ale - od dłuższego czasu - nasz kraj wyróżnia się na tle na tle sąsiadów stosunkowo przystępnymi cenami. W Europie taniej niż u nas jest wyłącznie w: Rosji, na Białorusi, Ukrainie, w Rumunii, na Węgrzech i na Litwie.

Można wiec ostrożnie zakładać, że średnie ceny dla Polski będą zauważalnie niższe od średnie europejskiej, o ile oczywiście sytuacja na światowych rynkach ropy nie ulegnie zmianie. Zmniejszenie wydobycia tego surowca w 2019 już wcześniej zapowiadały m.in. Wenezuela oraz Iran.

Właśnie napięta sytuacja dotycząca Iranu - w dużej mierze - odpowiada za obserwowany dziś na polskich stacjach wzrost cen oleju napędowego. Przypominamy, że w listopadzie weszły w życie amerykańskie sankcje wymierzone w irański sektor naftowy. To z kolei spowodowało m.in. wzrost hurtowych cen oleju napędowego, które zaowocowały doświadczanymi ostatnio przez właścicieli diesli podwyżkami. To dość niecodzienna sytuacja, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę odwracanie się europejskich klientów od aut z silnikami wysokoprężnymi, a co za tym idzie - spadek popytu na olej napędowy.

Warto dodać, że Europa wyróżnia się na tle innych krajów wysokim poziomem cen paliw. Z prognoz Global Petrol Prices wynika, że średnia światowa cena litra benzyny oscylować będzie w 2019 roku w okolicach 1,06 dolara, czyli 3,96 zł.

PR

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy