Zimą światła to rzecz niezwykle istotna

Twoje światła - Twoje bezpieczeństwo" - pod takim hasłem ruszyła we wtorek druga już kampania edukacyjna Komendy Głównej Policji. W ramach akcji kierowcy będą mogli m.in. bezpłatnie sprawdzić i wyregulować oświetlenie w samochodach.

W ramach akcji kierowcy mogą bezpłatnie skontrolować światła
W ramach akcji kierowcy mogą bezpłatnie skontrolować światłaPolicja

Z danych policji wynika, że ponad 40 proc. usterek technicznych pojazdów znajdujących się na miejscach wypadków to braki w oświetleniu.

"Sprawne światła samochodów są jednym z najważniejszych elementów zapewniających bezpieczeństwo. Chcemy uświadomić użytkownikom dróg, że kierowca w warunkach ograniczonej widoczności, mając nawet sprawne światła, ma bardzo ograniczone możliwości dostrzeżenia przeszkód na drodze, a poruszanie się samochodem z niesprawnymi światłami nie daje szans uniknąć wypadku" - powiedział mł. insp. Armand Konieczny z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Wyjaśnił, że akcja "Twoje światła - Twoje bezpieczeństwo" jest rozwinięciem kampanii "Świeć przykładem", która z kolei przypomina pieszym o konieczności używania po zmierzchu elementów odblaskowych. "Od tego zależy życie pieszego, bo często kierowca nie ma fizycznych możliwości uniknąć wypadku" - zaznaczył Konieczny.

Prezes Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów dr inż. Leszek Turek w rozmowie z PAP przypomniał, że "pieszy świetnie widzi pojazd poruszający się na drodze i myśli, że również jest dobrze widzialny przez kierowcę, a kierowca nie zawsze cokolwiek widzi". "Każdy kierowca powinien mieć tego świadomość. Oświetlenie w samochodzie jest równie ważne dla bezpieczeństwa ruchu drogowego jak układ hamulcowy i układ zawieszenia" - podkreślił Turek.

W ramach kampanii policjanci podczas kontroli drogowych będą zwracali szczególną uwagę na oświetlenie pojazdów, a kierowcy pojazdów, których jakość świateł wzbudzi wątpliwości, będą kierowani na stacje diagnostyczne. Oprócz tego funkcjonariusze rozdadzą kierowcom 500 tys. ulotek informujących o wpływie prawidłowego działania świateł na bezpieczeństwo na drodze.

Od 2013 r. liczba ofiar pieszych w wypadkach w okresie od października do grudnia z roku na rok spada. Zdaniem Armanda Koniecznego, wynika to m.in. z nastawienia policji na edukację kierowców i pieszych. "Nie chcemy być postrzegani tylko jako służba, która represjonuje i karze kierowców. Chcemy zamiast mandatów rozdawać ulotki, żeby skłonić kierowców do tego, żeby zrobili coś dla bezpieczeństwa własnego i innych" - zaznaczył policjant, zastrzegając, że w przypadku zatrzymania kierowcy, który "będzie miał w tak fatalnym stanie technicznym oświetlenie, że nie będzie można pojazdu dopuścić do dalszego ruchu", zostaną podjęte "odpowiednie decyzje". "Ale jeżeli to będą drobne uchybienia, to nasze działania będą miały jedynie charakter edukacyjny" - podkreślił.

W czasie kampanii kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić i wyregulować oświetlenie w swoich pojazdach w kolejne soboty: 2, 9 i 16 grudnia, na ponad 200 stacjach kontroli w całej Polsce. W aplikacji Yanosik będzie można odszukać najbliższą stację biorącą udział w akcji. Dr inż. Leszek Turek zapewnił, że jeśli będzie taka techniczna możliwość, to pracownicy stacji będą również regulować ustawienie świateł w samochodach.

Partnerami kampanii Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji są: Komenda Stołeczna Policji, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Instytut Transportu Samochodowego, Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, Przemysłowy Instytut Motoryzacyjny, a także operator komunikatora Yanosik.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas