Wielkie brawa. Za darmo szkolą i naprawiają rowery seniorom!
Ponad 800 przeszkolonych seniorów i 350 naprawionych rowerów. To dotychczasowy bilans akcji "Senior na drodze - Jestem świadomy, będę bezpieczny" zorganizowanej przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Jej tegoroczna edycja dobiegła właśnie do półmetka.
Działania KRBRD na rzecz poprawy bezpieczeństwa seniorów prowadzone są od 2016 roku. W tym roku zaplanowano trzykrotnie więcej spotkań z seniorami niż w latach poprzednich. Partnerem strategicznym akcji jest Policja.
Osoby powyżej 60 roku życia stanowią ok. 18 proc. wszystkich ofiar wypadków drogowych. Jak wynika z danych Policji, w 2017 roku uczestnicy ruchu drogowego powyżej 60. roku życia (piesi, rowerzyści i kierowcy) uczestniczyli w 10 588 wypadkach drogowych, w których zginęło 905 osób, a 7 355 zostało rannych. Przeszło połowę ofiar śmiertelnych w tej grupie stanowili właśnie piesi (435 osób) i rowerzyści (117 ofiar).
Warsztaty dla seniorów odbywają się we wszystkich województwach. Lokalizacje zostały wytypowane w obszarach o najwyższym wskaźniku zagrożenia utratą życia i zdrowia wśród niechronionych uczestników ruchu drogowego w wieku "60+". Najbliższe spotkanie - już jutro - odbędzie się w Częstochowie. Na liście są też kolejno: Nowy Sącz (20 września), Kraków (21 września), Żagań (26 września), Legnica (27 września), Wrocław (28 września), Radom (1 października), Warszawa (2 października), Gdynia (15 października), Gdańsk (16 października), Elbląg (17 października) i Olsztyn (18 października).
Jak wskazuje Grzegorz Wysopal, kierownik Działu Szkoleń Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krakowie, do najczęściej popełnianych przez osoby powyżej 60. roku życia błędów należy m.in. skracanie sobie trasy przez jezdnię poza przejściami dla pieszych i wchodzenie na jezdnię pomimo czerwonego światła. W trakcie jazdy na rowerze wiele z tych osób ma problem z sygnalizacją i samą zmianą swojego położenia na drodze (zmiany pasów ruchu i kierunków jazdy). Kolejnym problemem jest brak elementów odblaskowych i sygnału dźwiękowego, które powinny stanowić obowiązkowe wyposażenie roweru oraz brak oświetlenia roweru w warunkach tego wymagających.
Od 29 czerwca do 18 października 2018 r. odbędą się w sumie 34 spotkania. Mają one na celu kształtowanie prawidłowych postaw i zachowań pieszych i rowerzystów w ruchu drogowym, a także budowanie poczucia współodpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych.
Policja, która jako partner akcji bierze udział we wszystkich warsztatach, omawia zagrożenia najczęściej występujące w miejscowościach wytypowanych do przeprowadzenia spotkań oraz przypomina zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym. Każdemu warsztatowi towarzyszy serwis rowerowy, w którym dokonywane są bezpłatne naprawy jednośladów, a w razie potrzeby rowery doposażane są w oświetlenie oraz elementy odblaskowe.
Do akcji "Senior na drodze. Jestem świadomy - będę bezpieczny" dołączyło też Polskie Centrum Dietetyczne, które w ramach projektu "Projekt zdrowie" przeprowadziło w 4 miastach (Warszawa, Bydgoszcz, Toruń i Lublin) bezpłatne badania ponad 100 seniorów. Po konsultacjach każdy z uczestników otrzymał indywidualne zalecenia dietetyczne.