Polskie drogi

Uwaga, kierowcy. Policja prowadzi na drogach akcję NURD. Wypatrujcie patroli

​Policjanci prowadzą dziś na drogach całego kraju kolejną akcję z cyklu NURD - "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Akcje takie zostały nasilone po wprowadzeniu przepisów o pierwszeństwie pieszego "wchodzącego" na przejście, co doprowadziło do wzrostu liczby potrąceń.

Praktycznie zawsze w takim zdarzeniu policjanci uznają winę kierowcy, więc w statystykach jako przyczyna wypadków króluje "nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych". Bardzo rzadko zdarza się, by policja lub sąd uznały, że to pieszy wszedł wprost pod nadjeżdżający pojazd, chociaż takiego zachowania wprost zakazuje art. 14 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Policja prowadzi akcję "NURD"

Dlatego to właśnie kierowcy znajdą się na celowniku podczas dzisiejszej akcji. Policjanci będą zwracać uwagę nie tylko na ustępowanie pierwszeństwa pieszym, ale również na inne niezgodne z przepisami zachowania, jak omijanie pojazdu, który zatrzymał się aby przepuścić pieszego oraz wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi.

Reklama

W akcji cały arsenał policyjnego sprzętu

W tym celu policjanci będą używać nieoznakowanych radiowozów oraz dronów. Z kolei umundurowane patrole w rejonach przejść będą mierzyć prędkość. 

Piesi również muszą uważać

Policjanci zapowiadają również, że będą zwracać uwagę na niewłaściwie zachowania pieszych. A przypomnijmy, że lista przepisów, która ich dotyczy jest całkiem spora.

Pieszym zabrania się m.in. :

  • wchodzenia na jezdnię lub drogę dla rowerów bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych oraz spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
  • przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
  • zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię
  • przebiegania przez jezdnię lub drogę dla rowerów;
  • wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto; 
  • przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają chodnik od jezdni
  • korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych - w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: akcja policji | policja | piesi

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy