Polskie drogi

To nie jest dobra zmiana. Pierwszy raz od lat więcej wypadków

Są nowe wytyczne Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji dla policyjnej drogówki. Jak dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada, w tym roku poprawa bezpieczeństwa na drogach ma być dla policjantów priorytetem, a wszystko przez statystyki: w zeszłym roku pierwszy raz od 5 lat wzrosła liczba wypadków drogowych, ofiar i rannych.

Jak usłyszał nasz dziennikarz od wiceszefa resortu Jarosława Zielińskiego, na drogach ma być więcej patroli, zwiększy się liczba funkcjonariuszy ruchu drogowego, natomiast komendanci w ramach potrzeb w swych rejonach mają czasowo przesuwać policjantów do drogówki.

- Radiowozy mają być widoczne. Czasem wystarczy, że na poboczu stoi samochód z włączoną sygnalizacją - powiedział wiceminister.

Jak dodał, resort rozważy zmianę przepisów, by ostrzeganie światłami innych kierowców o policjantach nie było wykroczeniem - według Zielińskiego, to także poprawia bezpieczeństwo. - Stawiamy na prewencję, a nie represyjność - zapewnił wiceminister.

Reklama

W tej chwili trwają analizy, jaki jest powód pogorszenia drogowych statystyk. Resort zamówił różne raporty. Już natomiast wiadomo, że takim powodem nie jest likwidacja samorządowych fotoradarów: w miejscach, gdzie stały, liczba wypadków nie zwiększyła się.

RMF FM

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama