Polskie drogi

Potrącił kobietę na pasach i uciekł. Policja prosi o pomoc

Policja z miejscowości Sejny (woj. podlaskie) poszukuje kierowcy srebrnego Audi A3, który potrącił pieszą na przejściu i odjechał, nie udzielając jej pomocy.

Do potrącenia doszło ok. godz. 20 w centrum Sejn. Na zarejestrowanym nagraniu z monitoringu widać jak kierowca srebrnego Audi A3 potrąca pieszą przechodzącą po przejściu dla pieszych, a następnie ucieka z miejsca zdarzenia. Kierowca nie zatrzymał się po zdarzeniu.

Policja udostępniła na swojej stronie nagranie, na którym widać całe zajście. Kiedy tylko kobieta weszła na pasy, zauważyła szybko zbliżające się z prawej strony auto. Mogła zrobić krok w tył i wrócić na chodnik lub po prostu się zatrzymać. W pierwszym odruchu postanowiła jednak przebiec na drugą stronę, a gdy auto było już blisko - zawrócić. W tym czasie kierowca Audi hamował i próbował ominąć pieszą z lewej strony, za jej plecami i prawie mu się to udało. Nie uderzył kobiety przodem, a potrącił bokiem. 61-latka trafiła do szpitala.

Reklama

Cała wina za zdarzenie spada na kierowcę, który nie tylko znacznie przekroczył prędkość, ale nie zwolnił przed przejściami i nie zachował szczególnej ostrożności. W efekcie nie był w stanie ustąpić pierwszeństwa pieszej, która znajdował się na przejściu, idąc z lewej strony (z punktu widzenia kierowcy) na prawą. 

Ten film warto potraktować jako przestrogę. Piesi powinni pamiętać, że marnym pocieszeniem w szpitalu będzie dla nich fakt, że mieli pierwszeństwo. A kierowcy? Przede wszystkim powinni stosować się do przepisów oraz pamiętać, że pieszy na przejściu, szczególnie w obliczu zagrożenia, może zachowywać się irracjonalnie.

Policjanci poszukują świadków tego zdarzenia. Na filmiku można zobaczyć, że w tym samym czasie, na skrzyżowaniu znajdował się jeden pojazd, którego kierowca także nie udzielił kobiecie pomocy, chociaż ciąży na nim taki obowiązek. Przypomnijmy, że nie trzeba znać się nawet na udzielaniu pierwszej pomocy. Odpowiednim zachowaniem będzie zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz wezwanie służb ratunkowych.

Policja prosi wszystkie osoby, które były świadkami tego zdarzenia lub mogą przyczynić się do ustalenia sprawcy potrącenia o kontakt telefoniczny z dyżurnym Komendy Powiatowej Policji w  Sejnach pod numerem 477153212. Informację można przekazać również dzwoniąc na numer alarmowy 112.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: potrącenie pieszego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama