Polskie drogi

Nowe znaki na polskich drogach. Ich pojawienie się to historyczna zmiana

Już nie Kaliningrad lecz Królewiec. Olsztyński Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przystąpił właśnie do wymiany tablic drogowych wskazujących kierunek lub odległość do rosyjskiego miasta. To efekt nowej uchwały specjalnej komisji działającej przy Głównym Geodecie Kraju. W pierwszej kolejności wymienionych zostanie 26 znaków.

W kwietniu obradowała Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej działająca przy Głównym Geodecie. Wynikiem jej prac jest podjęta 12 kwietnia specjalna uchwała, która weszła w życie 9 maja, gdy w Rosji obchodzone było jedno ze świąt narodowych.

Uchwałą w Rosję. Żegnamy Kaliningrad, witamy Królewiec

W jednym z niedawnych wystąpień Waldemar Buda (minister rozwoju i technologii) powiedział, że podjęto decyzję o zmianie nazywania w naszym rodzimym języku Kaliningradu i obwodu kaliningradzkiego

Kreml wściekły na ruch Polski. Chodzi o Kaliningrad

Reklama

Uchwała zaleca, by przypadku miasta Kaliningrad na znakach stosowana była wyłącznie polska nazwa - Królewiec. Analogicznie ze znaków zniknąć też ma "obwód kaliningradzki", który zastępowany jest właśnie "obwodem królewieckim".


Jak czytamy w uzasadnieniu do podjętej uchwały, członkowie Komisji kierowali się m.in. tym, że:

  • miasto obecnie noszące rosyjską nazwę Kaliningrad znane jest w Polsce pod tradycyjną nazwą Królewiec,
  • obecna rosyjska nazwa tego miasta jest sztucznym chrztem niezwiązanym ani z miastem, ani z regionem,
  • fakt nazwania dużego miasta położonego blisko granic Polski nazwiskiem Kalinina ma w Polsce emocjonalny, negatywny charakter.

Komisja podkreśliła również, że decyzję podjęto przede wszystkim z uwagi na obecną sytuację geopolityczną, która nie znajduje akceptacji w Polsce.

Nowe znaki na polskich drogach. Takiego miasta już nie znajdziesz

Do wykonania zaleceń komisji przystąpiła właśnie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad z siedzibą w Olsztynie. Jako jedyne w kraju województwo warmińsko-mazurskie graniczy z terytorium Federacji Rosyjskiej, więc na tym obszarze znaki z nazwą Kaliningrad i Obwód Kaliningradzki nie są niczym szczególnym. Wiele z nich znajduje się chociażby w ciągu drogi krajowej nr 51 prowadzącej do przejścia granicznego w Bezledach.

W sumie wymienionych ma zostać  26 drogowych tablic informacyjnych przy drogach:

  • DK 51,
  • DK 54,
  • DK 57,
  • S16,
  • S61.

Nowe oznakowanie kierowcy spotkać już mogą na DK 51 w miejscowościach Dywitwy i Dobre Miasto oraz na DK 57 w miejscowościach Wozławki i Lutry. Wszystkie 26 tablic ma zostać wymienionych do połowy czerwca, czyli jeszcze przed rozpoczęciem wakacji.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: znaki drogowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy