Polskie drogi

I dlatego ciężarówki nie powinny wyprzedzać!

Od weekendu policja w całym kraju prowadzi akcję, której celem jest kontrolowanie sposobu jazdy ciężarówek na drogach ekspresowych i autostradach.

W akcji uczestniczy również lubuska policja. Statystyki mówią, że 25% pojazdów na lubuskich drogach krajowych to ciężarówki. Nawet 10 tys. takich pojazdów przejeżdża tylko przez samo Świecko. Zdarzenia drogowe z udziałem pojazdów ciężarowych należą niezmiennie do tych najtragiczniejszych w skutkach. Nieprzestrzeganie przepisów, zmęczenie wynikające z przekroczenia dozwolonego czasu pracy kierowcy, nadmierna prędkość, przeładowanie, alkohol i stan techniczny pojazdu, to wciąż główne przyczyny tych wypadków.

Dlatego lubuscy policjanci codziennie sprawdzają czy kierowcy tych pojazdów przestrzegają zasad bezpieczeństwa oraz zdrowego rozsądku. Duże zaangażowanie w tym obszarze wykazują policjanci z Sekcji Zabezpieczenia Autostrady KWP w Gorzowie wlkp., którzy skrupulatnie kontrolują zachowania zmotoryzowanych.

Reklama

W poniedziałek (6 sierpnia) właśnie policjanci z tej komórki byli świadkami bardzo niebezpiecznego zachowania. Otóż kierujący pojazdem ciężarowym z naczepą na lubuskim odcinku autostrady A2 na wysokości Świebodzina, chcąc wyprzedzić innego TIR-a włączył kierunkowskaz sygnalizując skręt w lewo. Nie upewnił się jednak, czy ma optymalne warunki do wykonania tego manewru, ale mimo to podjął się go. Lewym pasem jechały dwa inne pojazdy, które znajdowały się na wysokości ciężarówki. Tylko przytomność kierowców osobówek, które gwałtownie hamując odbiły na lewą stronę nie doprowadziły do tragedii.

Sytuację zarejestrowało oko policyjnej kamery z radiowozu nieoznakowanego. Na 42-letniego kierowcę TIR-a z województwa mazowieckiego policjanci skierowali wniosek o ukaranie do Sądu. Odpowie za stworzenie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz za nieupewnienie się co do możliwości wyprzedzania.


Policja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama