Reklama

Polskie drogi

Dronem w pieszych i rowerzystów. Posypały się mandaty

Policjanci drogówki coraz częściej w swojej pracy wykorzystują drony. Chyba jednak po raz pierwszy drona użyto do dyscyplinowania pieszych i rowerzystów.

Policjanci drogówki z Piaseczna zorganizowali akcję "odłóż telefon i żyj". Podczas niej przeprowadzili 19 kontroli, podczas których wystawili 15 mandatów - poinformowała rzeczniczka Komendanta Powiatowego Policji w Piasecznie asp. Magdalena Gąsowska. Dodała, że w działaniach został wykorzystany dron, który nie tylko obserwował ruch z powietrza, ale też wydawał komunikaty.

Dronem w pieszych i rowerzystów

"Zdarzenia z udziałem pieszych niestety w dalszym ciągu mają miejsce i w swoich skutkach są najczęściej tragiczne. Wielu zdarzeń można by było uniknąć, gdyby osoba przechodząca przez jezdnię zachowała szczególną ostrożność i zadbała o swoje własne bezpieczeństwo. Piesi często zaabsorbowani swoimi telefonami komórkowymi nie zwracają uwagi na otaczający ich świat. A wystarczy tak niewiele 'odłóż telefon i żyj'" - podkreśliła asp. Magdalena Gąsowska

Reklama

Wskazała, że kilka dni temu policjanci piaseczyńskiej drogówki na dwóch najczęściej uczęszczanych przejściach dla pieszych w Piasecznie przeprowadzili akcję "odłóż telefon i żyj". "W działaniach, przy współpracy z SRS Służba Ratownictwa Specjalistycznego, wykorzystany został dron. Dzięki temu nie tylko mieli możliwość obserwacji niepożądanych zachowań w rejonie przejść dla pieszych, ale również wydawania komunikatów 'uwaga, tu policja - odłóż telefon', 'uwaga, tu policja - zejdź z roweru'" - wyjaśniła.

Komunikaty głosowe z drona wzbudziły największe emocje

Wskazała, że polecenia wydawane z dronów wśród mieszkańców wzbudziły największe emocje. "Funkcjonariusze w ten właśnie sposób starali się uświadomić pieszym i rowerzystom, że na poziom bezpieczeństwa mają wpływ sami poprzez swoje zachowanie. Obserwacja drogi i tego co się na niej dzieje jest niezmiernie ważna i te zasady zostały w trakcie tych działań przypomniane" - przekazała.

Podała przy tym, że podczas akcji policjanci przeprowadzili 19 kontroli, podczas których wystawiono 15 mandatów - 10 dla rowerzystów oraz 5 dla pieszych. Dodatkowo policjanci pouczyli 4 osoby.

"Poprzez takie akcje policjanci chcą zwrócić uwagę na nasilający się problem "smartfonowych zoombie" oraz przypomnieć rowerzystom, że na przejściach dla pieszych ich również obowiązują przepisy, których bezwzględnie należy przestrzegać" - dodała policjantka.

Rowerzyści ukarani za jeżdżenie po przejściach dla pieszych

Policjanci ukarali rowerzystów za przejeżdżanie rowerami przez przejścia dla pieszych, co jest nagminnym zachowaniem, a w dużej mierze wynika z nieznajomości przepisów - w Polsce bowiem nikt nie weryfikuje poziomu wiedzy cyklistów, po skończeniu 18 lat można po prostu wsiąść na rower i jechać, nie jest potrzebne ani prawo jazdy ani karta rowerowa.

Piesi dostali mandaty za korzystanie z telefonów na przejściach

Drugi przepis, nagminnie łamany przez pieszych, to używanie telefonów komórkowych podczas przechodzenia przez jezdnię. Przypomnijmy, że wraz z wprowadzeniem pierwszeństwa dla pieszych "wchodzących" na przejście, zabroniono korzystania z telefonu: Art 14. pkt 8 mówi, że: 
"Zabrania się korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych - w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych."
Mandat za złamanie tego przepisu wynosi 300 zł.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przejścia dla pieszych | piesi | rowerzyści | policja | drony

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy