Polskie drogi

Co zrobić z nieużywanymi już bramownicami systemu viaTOLL?

Co zrobić ze stojącymi przy drogach bramownicami po wygaszonym systemie viaTOLL? Pomysłów jest wiele: można je wykorzystać do budowy sieci 5G, do odczytywania tachografów, a także do systemów odcinkowego pomiaru prędkości.

Jak przekazało MI, z dotychczasowych kontaktów z parterami społecznymi - izbami gospodarczymi zrzeszającymi podmioty związane z budową infrastruktury telekomunikacyjnej oraz przedsiębiorcami komunikacji elektronicznej - wynika, że w ramach tej branży istnieje zainteresowanie ponownym wykorzystaniem przynajmniej części nieużytkowanych już bramownic poboru opłat drogowych viaTOLL.

Bramownice jako nośnik elementów sieci 5G

"Istnieje (...) możliwość wykorzystania tej infrastruktury do budowy sieci 5G oraz powiązanych z nią punktów dostępu bezprzewodowego o bliskim zasięgu" - poinformowało PAP biuro prasowe resortu.

Rozwijana obecnie sieć 5G (sieć telekomunikacyjna piątej generacji) to nowy standard telekomunikacyjny, który ma umożliwiać pięćdziesięcio-, a nawet stukrotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do sieci 4G. Technologia ta ma przyspieszyć m.in. rozwój internetu rzeczy, usług telemedycyny, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast.

Resort infrastruktury przypomniał, że zarządcą infrastruktury przydrożnej - tj. konstrukcji bramownic, urządzeń na nich zamontowanych oraz związanych z nimi przyłączy - jest Krajowa Administracja Skarbowa, która jest odpowiedzialna za funkcjonowanie systemu poboru opłaty elektronicznej e-TOLL.

Reklama

150 bramownic przejmie GDDKiA

Ministerstwo poinformowało też, że ponad 150 bramownic przejmie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która będzie wykorzystywać je w ramach pełnienia funkcji zarządcy dróg krajowych.

Odcinkowe pomiary prędkości na bazie bramownic?

"Ponadto Główny Inspektor Transportu Drogowego przeanalizował możliwość wykorzystania infrastruktury przydrożnej do montażu urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości. Takie analizy przeprowadzono również w Wojewódzkich Inspektoratach Transportu Drogowego, gdzie stwierdzono możliwość wykorzystania bramownic do zdalnego odczytu danych z tachografów inteligentnych" - przekazał resort infrastruktury.
***

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: system viaTOLL | bramownice

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy