Polskie drogi

Ciężarówka zmiażdżyła rowerzystę. Wszystko nagrała kamera

​W internecie pojawiło się nagranie, na którym zarejestrowano śmiertelne potrącenie rowerzysty. Publikujemy je ku przestrodze.

Do wypadku doszło 23 października na drodze nr 11 w Byczynie. Kamera zarejestrowała, jak ze stacji paliw, pod prąd, przecinając wysepki, ciągłe linie i obszary wyłączone z ruchu, wyjeżdża na rowerze starszy mężczyzna. 

Nie oglądając się za siebie, rowerzysta wjeżdża wprost pod wyładowaną drewnem ciężarówkę. Jej kierowca nie ma szans na uniknięcie wypadku - taka ciężarówka może ważyć 40 ton, a często waży nawet więcej. Droga hamowania jest długa...

Rowerzysta dostaje się pod koła samochodu. Wyładowany drewnem pojazd przejeżdża mu po nogach, co skutkuje poważnymi obrażeniami. Wypadek wygląda tak makabrycznie, że jadący za ciężarówką z drewnem kierowca, który nagrał całe zdarzenie, nie ma wątpliwości, że rowerzysta nie żyje...

Reklama

Jak się jednak okazało, mężczyzna przeżył potrącenie, śmigłowcem LPR został przetransportowany do szpitala. Niestety, obrażenia okazały się zbyt poważne i jego życia nie udało się uratować - zmarł w szpitalu.


Kierowca ma szczęście w nieszczęściu - gdyby nie zapis z kamery musiałby się tłumaczyć w sądzie. A za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym grozi do ośmiu lat więzienia...

Analizując policyjne statystyki łatwo można dostrzec, że z rowerzystami na drogach jest spory problem. W 2019 roku uczestniczyli oni w 4426 wypadkach drogowych, w których zginęło 258, a rany odniosło 3999 osób (3979 kierujących rowerami i 20 pasażerów). Około połowy, bo 2422 z tych 4426 wypadków spowodowali kierujący innymi pojazdami. Dokładnie za 2004 wypadki odpowiadają rowerzyści.

Jednak, jeśli weźmiemy pod uwagę wypadki, w których sprawcami byli rowerzyści, to okaże się powodują je głównie osoby w wieku ponad 60 lat. W 2019 roku byli oni sprawcami 419 wypadków (25,8% ogółu wypadków spowodowanych przez rowerzystów), w których zginęło 67 osób (50,8%), a 358 zostało rannych (23,0%).

Mirosław Domagała

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy