Chcesz żyć? Te rejony kraju lepiej omijaj!
Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce systematycznie się poprawia, jego poziom różni się jednak w poszczególnych rejonach kraju.
Przygotowany na zlecenie Sekretariatu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego raport wskazuje najbardziej i najmniej bezpieczne regiony w podziale na poszczególne rodzaje wypadków, okoliczności i grupy ryzyka. W niechlubnych statystykach przoduje Mazowsze - tutaj w wypadkach drogowych ginie i odnosi ciężkie obrażenia najwięcej osób. Najbezpieczniej jest na drogach województwa opolskiego.
W raporcie, który trafił już do lokalnych władz samorządowych, szczegółowo wyszczególniono kategorie zdarzeń drogowych - zderzenia czołowe, boczne, wypadnięcia z drogi, prędkość i wypadki w porze nocnej - oraz grupy ryzyka uwzględniające pieszych, rowerzystów, motocyklistów i motorowerzystów, dzieci, osoby starsze, młodych kierowców i uczestników ruchu będących pod wpływem alkoholu.
Ryzyko społeczne, które było oceniane dla wszystkich województw i powiatów to możliwość wystąpienia określonej kategorii strat (osobowe lub ekonomiczne) na analizowanym obszarze w przyjętej jednostce czasu. Do oceny ryzyka przyjęty został okres trzech lat (2012-2014), co pozwoliło m.in. na wyeliminowanie wpływu wahań okresowych lub zmiany liczby zdarzeń spowodowanych np. czynnikami atmosferycznymi (długa i śnieżna zima).
W latach 2012-2014 w 16 województwach odnotowano 108 073 wypadków, w których 132 660 osób odniosło obrażenia (w tym 35 505 ciężkie), a 10 133 poniosło śmierć. Koszt wypadków wyniósł prawie 83 mld zł.
Największą liczbę wypadków odnotowano w województwach: śląskim (13 594) i mazowieckim (13 496). Najmniejszą - w województwach: podlaskim (2 203), lubuskim (2 269) i opolskim (2328).
Zdecydowanie najwięcej osób poniosło śmierć w wypadkach na terenie województwa mazowieckiego (1664). W drugim pod tym względem województwie - wielkopolskim - liczba ofiar jest prawie dwukrotnie mniejsza (872). Najmniej ofiar śmiertelnych odnotowano w województwach: lubuskim (274) i opolskim (282).