Polskie drogi

26 kilometrów bez żadnego zakrętu. To najdłuższa prosta droga w Polsce

Polskie drogi zmieniają się w szybkim tempie i w wielkiej skali. Jeździ się znacznie lepiej, niż chociażby 20 lat temu. Rozwijając polską sieć dróg dorobiliśmy się zaskakujących rekordów. Jednym z nich jest długość najdłuższego, prostego odcinka.


Obecnie w Polsce posiadamy już około 4900 km dróg ekspresowych i autostrad. Aby być precyzyjnym, sieć ta obejmuje aktualnie ponad 1800 km autostrad i około 3090 km dróg ekspresowych. To ogromny wzrost w porównaniu do sytuacji sprzed 20 lat. W 2004 roku mieliśmy zaledwie 441 km autostrad i zaledwie 161 km dróg ekspresowych.

W ciągu ostatnich dwóch dekad nastąpiła ogromna modernizacja polskiej sieci drogowej, która rozrosła się aż siedmiokrotnie w skali całego kraju. Na przykład autostrada A4, łącząca dwa przejścia graniczne w Zgorzelcu i Korczowej, obecnie ma łączną długość 667 km - o 226 km więcej niż cała sieć autostrad w Polsce dwadzieścia lat temu!

Reklama

26 km bez żadnego zakrętu. Najdłuższa prosta droga w Polsce

Oczywiście, autostrady i drogi ekspresowe są dzisiaj najbardziej imponujące, ale interesujące rekordy można znaleźć także na mapie dróg krajowych. Doskonałym przykładem jest trasa DK 62 pomiędzy Serockiem a Wyszkowem, gdzie na odcinku prawie 26 kilometrów nie ma żadnego zakrętu! Tak, w Polsce istnieją drogi, na których kierowcy, przynajmniej w teorii, mogliby podróżować bez użycia kierownicy, podobnie jak na amerykańskich autostradach.

Prosty odcinek rozpoczyna się przy marinie na Zalewie Zegrzyńskim i ciągnie przez kolejne 25 kilometrów aż do ronda w Wyszkowie, gdzie droga krajowa nr 62 spotyka się z Aleją Marszałka Józefa Piłsudskiego i Komisją Edukacji Narodowej. Oprócz odpoczynku dla rąk kierowców, sama trasa oferuje również atrakcyjne widoki krajobrazowe, umożliwiając podróżnym podziwianie malowniczych okolic Zalewu Zegrzyńskiego.

"Podlaska autostrada" czyli najdłuższa droga bez zakrętów

Kiedy wspominamy o prostych drogach przecinających Polskę, nie sposób pominąć województwa podlaskiego i odcinka między Sokółką a Dąbrową Białostocką. Ta trasa biegnie w pobliżu granicy z Białorusią. Dąbrowa Białostocka, druga z wymienionych miejscowości, znajduje się zaledwie 15 km od Grodna, licząc w linii prostej. Chociaż odcinek między Sokółką a Dąbrową Białostocką ma aż 26,1 km, to w praktyce na drodze omijającej pobliskie miejscowości (Makowlany, Racewo, Jakowlany) występuje jedynie kilka łuków. Dodatkowo, na wysokości Sokolan, gdzie droga nr 673 krzyżuje się z drogą nr 671, kierowców może zaskoczyć niewielkie rondo.


Więcej ciekawostek z polskich dróg znajdziesz w naszej galerii:  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: polskie drogi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy