Jazda (bez)alkoholowa

Wysokie kary nie odstraszają. Polacy wciąż piją i jeżdżą

Kierowcy za nic mają wysokie kary, jakie grożą za jazdę pod wpływem alkoholu. Mimo zmian przepisów coraz częściej wsiadają do samochodów, chociaż nie powinni tego robić.

"W bieżącym roku policjanci zatrzymali już 45 530 nietrzeźwych kierujących. Od samego początku wakacji (24-30 czerwca) było to aż 2 504 osób, a w całym czerwcu było ich 10 232 przypadków" - podał komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. 

1920 wypadków spowodowanych przez pijanych

Wskazał, że w ubiegłym roku najwięcej wypadków kierujący będący pod działaniem alkoholu powodowali w czerwcu 212 (13,2 proc. ogółu wypadków), w lipcu 206 (12,9 proc.). Najwięcej osób w zeszłym roku zginęło w lipcu 30 (14,2 proc.). 

"W 2021 roku uczestnicy ruchu będący pod działaniem alkoholu spowodowali 1 920 wypadków (8,4 proc. ogółu), w których zginęło 257 osób (11,4 proc.), a ranne zostały 2 203 osoby (8,3 proc.). Najliczniejszą grupę sprawców wypadków stanowili kierujący pojazdami. Z ich winy doszło do 1 602 wypadków, w których zginęło 212 osób, a rannych zostało 1 917 osób. W odniesieniu do ogólnej liczby wypadków spowodowanych przez kierujących, kierujący pod działaniem alkoholu stanowili 7,8 proc." - tłumaczył.

Reklama

100 tysięcy pijanych. Rok w rok

Najwięcej wypadków pijani kierowcy spowodowali na skutek niedostosowania prędkości do warunków ruchu, nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowego wymijania. "W ostatnich latach statystyki ujawnionych przez policjantów nietrzeźwych kierujących pozostają na podobnym poziomie ok 100 tys. kierujących w skali roku. 2021 roku, w porównaniu z 2020 roku, nastąpił wzrost liczby ujawnionych kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu (w stanie po użyciu oraz w stanie nietrzeźwości) o 2 951 osób, przy czym zwiększyła się też liczba kontroli trzeźwości o 1 572 503" - podał.

Jazda po pijanemu. Kiedy to wykroczenie a kiedy przestępstwo?

Przypomniał, że stan nietrzeźwości jest wtedy, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila, natomiast stan wskazujący na spożycie alkoholu, jest wtedy, gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila. "Należy podkreślić, że odpowiedzialność za ten czyn może ponosić nie tylko osoba kierująca pojazdem, ale również współsprawca, podżegacz lub pomocnik. Pasażer lub każda inna osoba zachęcająca lub godząca się na picie alkoholu przez kierowcę, a następnie dopuszczająca go do prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości popełnia przestępstwo w formie podżegania lub pomocnictwa" - zaznaczył.

***

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pijani kierowcy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL