Prospołeczna postawa policji - w Tychach możesz dmuchać za darmo!

Świadomość dotycząca konsekwencji siadania za kierownicę po kilku głębszych z każdym rokiem jest w Polsce coraz większa. Niestety, nawet wiele godzin po zakończeniu imprezy, poziom alkoholu we krwi może przekraczać dopuszczalne przez ustawodawcę normy.

Skorzystanie z alkomatu będzie samoobsługowe
Skorzystanie z alkomatu będzie samoobsługowePolicja

Rozwiązaniem wydaje się inwestycja we własny, elektroniczny alkomat. Niestety, urządzenia dostępne w internecie nie zawsze mogą pochwalić się wysoką jakością i nie dają 100-proc. pewności. Co gorsza, by poprawnie działały wymagają okresowej kalibracji u producenta i to niezależnie od tego czy są używane czy nie. Co więc zrobić?

Z ciekawą inicjatywą wyszła Komenda Miejska Policji w Tychach. W jej budynku przy ulicy Bielskiej zainstalowany został samoobsługowy alkomat. Dzięki temu każdy - bezpłatnie - będzie mógł upewnić się, czy może bezpiecznie wsiąść za kierownicę.

Inicjatywę mundurowych wsparły Kompania Piwowarska oraz Fundacja Polskie Centrum Bezpieczeństwa Drogowego "A widzisz". Samoobsługowe urządzenie daje kierowcom możliwość szybkiego i dyskretnego sprawdzenia trzeźwości, nie odrywając przy tym dyżurnych w ich bieżącej pracy.  Od początku roku policjanci w Tychach wykonali już ponad 58 tys. badań trzeźwości kierowców. 125 z nich było pod wpływem alkoholu. Przypominamy, że prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości (pow. 0,5 promila) jest przestępstwem, za które ustawodawca przewidział karę nawet 2 lat pozbawienia wolności. Próg trzeźwości wynosi w naszym kraju 0,19 promila. Wynik między 0,2 a 0,49 promila traktowany jest jako wykroczenie. Grozi nam wówczas kara grzywny (od 50 do 5 tys. zł) lub areszt (od 5 do 30 dni). W każdym przypadku kierowca ukarany zostanie 10 punktami karnymi.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas