Fotoradary

​Jak zapłacić mandat przelewem przez internet i ile jest dni na opłacenie grzywny?

Na co dzień większość kierowców jeździ przepisowo i unika spotkania z policjantami drogówki. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy możemy w banalny sposób dostać mandat, który zobowiąże nas do opłacenia kary grzywny za popełnione wykroczenie. Kierowcy najczęściej otrzymują mandaty karne za parkowanie w niedozwolonym miejscu oraz przekroczenie dozwolonej prędkości.

Jeśli otrzymamy mandat za wykroczenie drogowe, wtedy powinniśmy go opłacić jak najszybciej, by uniknąć niechcianych odsetek i kosztów egzekucyjnych. Mandat można zapłać na poczcie, w banku lub przez bankowość internetową. Coraz więcej osób wybiera ostatnią opcję, bo grzywna może być opłacona bez wychodzenia z domu.  

Jak zapłacić mandat z fotoradaru przelewem w banku albo na poczcie?

W przypadku, gdy otrzymamy mandat w trakcie rutynowej kontroli prędkości, możemy go opłacić bezpośrednio policjantowi. Od 2018 roku  kierowcy mogą płacić grzywny kartą płatniczą lub BLIK-iem, bo wszystkie radiowozy policji są wyposażone w terminale płatnicze. Jeśli w danej chwili nie możemy jednak zrealizować wpłaty, jesteśmy zobowiązani do zapłacenia mandatu w ciągu 7 dni. 

Reklama

Do wpłaty najlepiej skorzystać z formularza przelewu, który kierowca otrzymuje wraz z mandatem. 

Mandat, który chcemy opłacić przelewem, wysyłamy do Urzędu Skarbowego w Opolu. Pełny adres instytucji to: I Urząd Skarbowy w Opolu, ul. Rejtana 3B, 45-331 Opole. 

Numer rachunku, na który należy wpłacić grzywnę z mandatu karnego to: 47 1010 0055 0201 6090 0999 0000. W odpowiednich polach wpisujemy swój numer PESEL, serię i numer mandatu oraz kwotę grzywny. 

Taki przelew można dokonać w placówce dowolnego banku albo na poczcie. W takim wypadku trzeba liczyć się z prowizją bankową lub prowizją placówki pocztowej (ta wynosi 10 zł). 

Przelew za mandat online jest niezwykle prosty

Aby opłacić mandat przez internet, możemy skorzystać z naszego internetowego konta bankowego lub aplikacji mobilnej. Na liście przelewów znajdziemy specjalną zakładkę "przelewy podatkowe" i dalej "mandaty". 

Jeśli uda nam się znaleźć odpowiedni formularz, to nie pozostaje nam nic innego, jak dobrze go wypełnić i zlecić przelew. W formularzu musimy podać numer PESEL ukaranej osoby i kwotę mandatu. Reszta danych, takich jak numer konta

Jak zapłacić mandat od straży miejskiej?

Mandat, który został wystawiony przez Straż Miejską, np. za parkowanie w nieprawidłowym miejscu, również możemy opłacić online lub na poczcie. 

Jeśli chcemy zapłacić grzywnę przelewem, to wystarczy, że wypełnimy krótki formularz w aplikacji bankowej i podamy niezbędne dane do realizacji zlecenia. 

W przypadku mandatów karnych od Straży Miejskiej pamiętajmy o tym, by dobrze wypełnić dane odbiorcy przelewu. W tym wypadku odbiorcą przelewu będzie samorząd. 

Czy można odwołać się od mandatu karnego?

Na to pytanie odpowiedź jest jednoznaczna. Każdy ma prawo odwołać się od nałożonego mandatu. Stosowny dokument należy złożyć w ciągu 7 dni od uprawomocnienia nałożonej grzywny. Takie prawo jest zapisane w Art. 101 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Jeśli minie ustawowe 7 dni, nie będziemy mogli się odwołać od zasądzonej kary. 

Odwołanie możemy złożyć, gdy mamy solidne argumenty i dowody, że funkcjonariusz policji, strażnik miejski czy fotoradar popełnili błąd. Warto jednak wiedzieć, że jeśli otrzymamy decyzję odmowną, będziemy musieli zapłacić mandat w całości.

Czy mandat karny może się przedawnić?

Wielu kierowców, mimo że szuka informacji, jak zapłacić mandat przelewem, bardzo często ignoruje ten obowiązek i przypomina sobie o konieczności opłaty po pierwszym piśmie z nakazem zapłaty. 

Organy administracji państwowej mają prawo egzekwować należności za mandaty przez 3 lata. Nawet jeśli w ciągu roku od uprawomocnienia kary nie otrzymamy żadnego ponaglenia, to nie oznacza to, że mandat został anulowany. 

Karalność wykroczeń w Polsce mija po upływie 12 miesięcy. Warto jednak wiedzieć, że jeśli instytucja odpowiedzialna za kary finansowe rozpocznie postępowanie, to wówczas zyska 2 lata na odzyskanie należności, a przedawnienie mandatu będzie dopiero po 3 latach. 


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: taryfikator mandatów | mandaty | policja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy