Fiat 500X Crossover

Fiat 500X. Czy nadaje się dla rodziny?

​Czy kompaktowe crossovery, który w ostatnich latach zaczęły wypierać klasyczne samochody kompaktowe mogą pełnić rolę samochodu rodzinnego? Sprawdzamy to na przykładzie Fiata 500X.

Kompaktowe crossovery chętnie są wybierane przez kierowców ze względu na wysoką pozycję za kierownicą oraz zwarte rozmiary. Te cechy predystynują je do użytku w mieście. Oczywiście nie ma przeszkód, by 500X pojechać na urlop (a w wersji terenowej - nawet w teren), jednak wszystkie zalety samochodu tego typu najwyraźniej widać podczas zwykłej, codziennej eksploatacji, czyli np.  dojazdów do pracy, które często łączy się z rozwożeniem dzieci do szkół czy przedszkoli.

Jest kilka parametrów, które decydują, czy samochód może pełnić rolę pojazdu rodzinnego. Najważniejsze z nich to rozstaw osi, od którego zależy ilość miejsca na tylnej kanapie, oraz pojemność bagażnika. Jak pod tym względem wypada Fiat 500X?

Pojemność bagażnika wynosi 350 litrów, przy czym jest to wartość bez koła zapasowego, z zestawem naprawczym. Sam bagażnik został podzielony na dwie części - pod podłogą zasadniczej części mamy jeszcze drugą, w której zmieści się np. laptop. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko przewozić drobniejsze przedmioty, ale również sprawia, że po rozłożeniu tylnej kanapy powstaje przestrzeń bagażowa o płaskiej powierzchni. To bardzo przydatne i praktyczne rozwiązanie.

Reklama

Jednak sam bagażnik to nie wszystko, o funkcjonalności samochodu decyduje również liczba schowków. We wnętrzu Fiata 500X ich nie brakuje, co doceni chyba każdy rodzic. W przednich drzwiach można zmieścić butelkę 1,5-litrową, dwa schowki znajdują się przed pasażerem, kolejny w podłokietniku, w tylnych drzwiach również można umieścić butelki, tym razem maksymalnie o litrowej pojemności.

A jak wygląda miejsce na tylnej kanapie? Rozstaw osi wynosi 257 cm, co jest dość typową wartością dla samochodów kompaktowych. A to oznacza, że na tylnej kanapie miejsca jest wystarczająco, zarówno dla dziecka w foteliku, jak i dorosłych pasażerów. Nie brakuje miejsca ani nad głową, ani na wysokości barków.

Rodzice małych dzieci, które nie potrafią jeszcze samodzielnie zapinać pasów bezpieczeństwa, docenią niewątpliwie wyższe zawieszenie, dzięki któremu nie są zmuszeni do niskiego pochylenia się, co stanowi znaczą ulgę dla kręgosłupa.

Tylna kanapa w Fiacie 500X posadzona jest dość wysoko, dzięki czemu dzieci nie mają problemu z obserwowaniem świata przed boczne szyby. W świecie motoryzacji panuje obecnie moda na  wysokie prowadzenie linii szyb i zmniejszania ich powierzchni, co często rykoszetem trafia w najmłodszych pasażerów, którzy po prostu znajdują się zbyt nisko, by wyglądać przez okno. Fiata 500X ten problem nie dotyczy.

Fiat 500X dobrze spisuje się w roli samochodu rodzinnego. Co prawda, wyjazd na wakacyjny urlop będzie wymagał pewnych kompromisów "bagażowych", ale zalety kompaktowych rozmiarów i wysokiego zawieszenia podczas codziennej eksploatacji są nie do przecenienia.

Wygraj nowego Fiata 500X na tydzień.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy