Budowa autostrad

Wojna wpływa na program budowy dróg w Polsce

Wojna rosyjsko-ukraińska wpływa na szereg aspektów życia w Polsce. Największym wyzwaniem są oczywiście uchodźcy, ale np. z powodu wojny dojdzie do opóźnień w budowach dróg. GDDKiA poinformowała właśnie, że wydłuża o miesiąc czas na składanie ofert w przetargach.

Wydłużenie dotyczy postępowań, w których aktualne terminy wyznaczone są na koniec marca.

Przesunięte zostaną terminy na składanie ofert na rozbudowę DK22 na odcinku Królewo - granica woj. warmińsko-mazurskiego i pomorskiego, rozbudowę DK22 na odcinku Knybawa - Gnojewo, budowę trasy S17 Zamość Wschód - Zamość Południe, trasy S17 Zamość Południe - Tomaszów Lubelski i S17 Tomaszów Lubelski - Hrebenne.

Tłumacząc decyzję o przesunięciu składania ofert GDDKiA poinformowała, że od ponad dwóch tygodni mierzymy się z wyjątkową sytuacją geopolityczną, która wpływa również na rynek zamówień publicznych w Polsce.

Reklama

"Ma to miejsce w czasie, gdy rynek inwestycji drogowych jest rozgrzany, prace na budowach są zaawansowane i ogłaszane są kolejne przetargi na realizację. Naszym głównym celem na ten moment jest utrzymanie płynności i stabilności rynku poprzez kontynuację rozpoczętych budów oraz umożliwienie składania odpowiednio skalkulowanych ofert" - napisano w komunikacie.

Dodano, że bez możliwości racjonalnej wyceny materiałów i usług niezbędnych do realizacji inwestycji, wykonawcy nie mogą złożyć odpowiednio skalkulowanych ofert, a obecne wzrosty cen, dostępność pracowników, materiałów budowlanych i poszczególnych surowców, skłaniają GDDKiA do odpowiedzialnej reakcji.

"To co możemy w obecnej sytuacji zrobić, to wydłużyć czas na składanie ofert dla tych przetargów, gdzie aktualne terminy wyznaczone są na koniec marca. Zmiana terminu pozwoli na dłuższą obserwację sytuacji na rynku i ocenę, czy za kilka tygodni ulegnie ona stabilizacji i pozwoli na złożenie odpowiednio skalkulowanych ofert" - informuje GDDKiA.

GDDKiA podkreśliła jednocześnie, że nie zamierza wstrzymywać realizacji nowych dróg i kolejne przetargi planuje ogłaszać według przyjętego harmonogramu.

Dyrekcja poinformowała też, że w związku z obecną sytuacją gospodarczą i geopolityczną jest w stałym kontakcie z branżą wykonawczą.

"Wspólnie z wykonawcami analizujemy możliwe scenariusze zmian systemowych, które pozwolą nam na realizację inwestycji" - podkreślono. 

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc

***

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: budowa dróg | GDDKiA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy