Tak przybywa w Polsce dróg. Już jesteśmy na 6 miejscu!
Zobacz, którymi odcinkami tras szybkiego ruchu można się poruszać oraz gdzie w pierwszej połowie przyszłego roku powstaną nowe odcinki dróg.
Drogowcy wkrótce skończą prace przy budowie dróg krajowych, ponieważ zbliża się zima. Jednak jest szansa, że jeszcze przed Sylwestrem przybędzie ponad 100 km dróg szybkiego ruchu.
Najważniejsze z nich to A1 między Toruniem i Strykowem (Czerniewice- Brzezie) oraz kolejne odcinki trasy S8 czy A4 w okolicy Jarosławia. W tym roku zbudowano już około 55 km autostrad i prawie 125 km dróg ekspresowych. W sumie do dyspozycji kierowców jest około 2,6 tys. km tras szybkiego ruchu. Teraz w budowie jest ponad 600 km dróg.
Polska już jest na szóstym miejscu w Europie jeśli chodzi o łączną długość dróg szybkiego ruchu. Jest szansa, że wkrótce zbliżymy się do Wielkiej Brytanii, która z 3,5 tys. tras zajmuje piątą pozycję w Europie.
Najważniejsze z zakończonych inwestycji to obwodnice Warszawy i Kielc, a także oddane do użytku drogi S17 w pobliżu Lublina oraz kolejne odcinki A4 (to jedyne fragmenty autostrady zbudowane w tym roku). To jednak nie koniec. Prace na A4 jeszcze trwają, na Podkarpaciu w budowie są 3 odcinki tej drogi. Całą autostradą A4 przejedziemy z końcem 2014 roku.
Gorączkowe prace trwają wciąż przy budowie autostrady A1, na południe od Torunia. Według Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, na tym odcinku pracuje prawie 2000 osób i 760 maszyn budowlanych. Wciąż jest budowany odcinek A1 między Strykowem i Tuszynem. Tu także zakończenie prac przewidywane jest w przyszłym roku.
Niestety, to nie oznacza, że szybko przejedziemy z gór nad morze drogą szybkiego ruchu. Problemem jest odcinek między Piotrkowem Trybunalskim a Pyrzowicami, na którego budowę nawet nie ogłoszono przetargu.
Przedstawiamy mapę, na której zostały zaznaczone odcinki dróg, z których można korzystać, a także drogi znajdujące się w budowie. Większość z nich zostanie oddana do ruchu do połowy przyszłego roku. Na mapie zostały także zaznaczone odcinki dróg, na których budowę ogłoszono przetarg. Według zapewnień powinny zostać oddane do ruchu w przeciągu trzech następnych lat.
Oprócz budowy tras łączących najważniejsze miasta w Polsce, będą powstawały także obwodnice miast. Ich łączna długość to 150 km. W programie znalazło się 12 obwodnic, które nie tylko zmniejszą korki, ale także poprawią bezpieczeństwo. Dokończona ma zostać także obwodnica Warszawy (20 km fragment oddano już do ruchu).
Jak zapewnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, wykonawcy większości obwodnic mają być wybrani jeszcze w tym roku. Chodzi o to, by prace mogły ruszyć jak najszybciej. Docelowo wszystkie drogi mają powstać do 2020 km. Ich koszt 4,7 mld zł. W tym samym czasie mają powstać także kolejne drogi ekspresowe np. brakujące fragmenty S7 czy w końcu centralny odcinek autostrady A1.
Miasta, których obwodnice powstaną do 2020 roku: Bełchatów, Brodnica, Góra Kalwaria, Inowrocław, Jarocin, Kłodzko, Kościerzyna, Nysa, Olsztyn, Ostrów Wielkopolski, Sanok, Wieluń