Budowa autostrad

Postęp w sprawie budowy drogi S10. Pojedziemy z Bydgoszczy do Torunia

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma dobre wieści dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego. Wojewoda jest bowiem o krok od wydania zezwolenia na budowę pierwszego odcinka drogi S10 (Bydgoszcz Południe - Emilianowo). Inwestycja pochłonie blisko 411 mln złotych.

Firma Intercor lada dzień rozpocznie budowę pierwszego z czterech odcinków nowej drogi S10, która w perspektywie kilku lat połączy Bydgoszcz z Toruniem. Na biurko wojewody właśnie trafił wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej Bydgoszcz Południe - Emilianowo.

Rusza budowa drogi S10. Trasa połączy Bydgoszcz z Toruniem

Wykonawcą odpowiedzialnym za zaprojektowanie, uzyskanie niezbędnych decyzji i budowę 8,9 km odcinka drogi ekspresowej S10 oraz 5,4 km odcinka DK25 jest firma Intercor, z którą GDDKiA podpisało umowę w maju ub. roku. Pierwszy z czterech etapów budowy drogi S10, łączącej Bydgoszcz z Toruniem, pochłonie niespełna 411 mln złotych.

Reklama

Jak będzie przebiegać trasa S10?

Droga ekspresowa pobiegnie w znacznym stopniu obecnym śladem DK10. Na pierwszym odcinku Bydgoszcz Południe - Emilianowo, bliżej węzła Emilianowo,  powstanie kilka MOP-ów (Miejsca Obsługi Podróżnych).Z kolei DK25, w pobliżu Brzozy, poprowadzona zostanie nowym śladem, co pozwoli na przeniesienie ruchu tranzytowego z obecnie mocno obciążonego odcinka na nową jezdnię z dwoma węzłami - Zielona i Brzoza.

Czas na uzyskanie ZRID (zezwolenia na realizację inwestycji drogowej) wynosi siedem miesięcy. Zgodnie z założeniami wykonawcy, prace budowlane na pierwszym odcinku S10 i DK25 mają zakończyć się w 2026 roku.

Drogą S10 pojedziemy z Warszawy do Szczecina

Projekt drogi S10 zakłada, że do 2030 roku (z perspektywą do 2033 roku), połączy Szczecin z Obwodnicą Aglomeracji Warszawy. Trasa będzie liczyła ok. 430 km długości. W województwie kujawsko-pomorskim będzie miała docelowo ok. 180 km długości, z czego 35 km będzie wspólnym przebiegiem z autostradą A1, a 7 km z drogą S5. 

Na tę chwilę kierowcy mogą korzystać z jej dwóch odcinków tj. Bydgoszcz Zachód - Bydgoszcz Południe oraz Toruń Zachód - Toruń Południe. W realizacji są już cztery odcinki od węzła Bydgoszcz Południe do węzła Toruń Południe. Dla trzech w dalszym ciągu opracowywane są materiały do wniosku o ZRID. Jeszcze w tym roku GDDKiA ogłosi przetargi na realizację ośmiu nowych odcinków S10 pomiędzy Szczecinem i Piłą o łącznej długości 114 km.

GDDKiA/Interia.pl
Dowiedz się więcej na temat: polskie drogi | droga s10 | GDDKiA | budowa dróg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy