Reklama

RSMP 2022 – Rajd Podlaski. Szwedzi zwyciężają w Białymstoku

Szwedzka załoga Tom Kristensson/Andreas Johansson (Hyundai i20 R5) wygrała 41. Rajd Podlaski, drugą rundę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Na drugim miejscu uplasowali się Kacper Wróblewski i Jakub Wróbel (Skoda Fabia Rally2 evo), którzy do zwycięzców stracili 50,6 sekundy. Najniższy stopień podium wywalczyli Estończycy – Gregor Jeets i Timo Taniel (Skoda Fabia Rally2 evo).

 

41. Rajd Podlaski (21-22.05.2022) stanowił drugą rundę Rajowych Samochodowych mistrzostw Polski, był także inauguracją mistrzostw Litwy. Łącznie do zawodów zgłosił się 88 załóg, z czego do mety w Białymstoku dotarło 49. Przez dwa dni (21 i 22 maja) zawodnicy pokonali dziewięć odcinków specjalnych o łącznej długości 106,5 km. Osiem OS-ów wytyczono na szutrowych drogach wokół Białegostoku, a jeden na ulicach miasta.

Załogi rywalizowały przy zmiennej pogodzie. Trasę odcinków specjalnych raz po raz moczył przelotny deszcz. W tych warunkach najlepiej poradzili sobie Tom Kristensson i Andreas Johansson. Szwedzi, korzystający z Hyundaia i20 R5 z polskiej stajni Kowax 2BRally Racing, objęli prowadzenie po drugim odcinku specjalnym i nie oddali go aż do mety, powiększając przewagę z oesu na oes. Jest to pierwszy triumf tego duetu w rundzie mistrzostw Polski. Miesiąc temu Kristensson i Johansson zajęli trzecie miejsce w 50. Rajdzie Świdnicki-Krause, który zainaugurował sezon 2022 w krajowym czempionacie.

Reklama

Kristensson bezbłędny w niedzielę

Z dziewięciu odcinków Rajdu Podlaskiego Kristensson i Johansson wygrali siedem, w tym wszystkie rozegrane w niedzielę. Na mecie rajdu mieli blisko minutę przewagi nad Wróblewskim i Wróblem i niemal 1,5 minuty nad Jeetsem i Tanielem. Szwedzi zdobyli komplet punktów (35) i awansowali na drugie miejsce w punktacji mistrzostw Polski.

Wróblewski i Wróbel wywalczyli 27 punktów, dzięki czemu utrzymali pozycję liderów krajowego czempionatu. - Mieliśmy wielką radość z jazdy przez cały weekend. Jestem bardzo zadowolony z wyniku i zdobytych punktów. OK, straciliśmy trochę czasu do Toma Kristenssona, ale cieszy mnie to, że byliśmy szybsi od reszty stawki mistrzostw Polski - komentował na mecie Kacper Wróblewski, reprezentant ORLEN Team.

Gregor Jeets i Timo Taniel, którzy zajęli trzecią lokatę (1:25,1 s straty), nie zgłosili się do mistrzostw Polski, więc punkty za trzecie miejsce przypadły sklasyfikowanym na czwartej pozycji Maciejowi Lubiakowi i Grzegorzowi Dachowskiemu (Skoda Fabia Rally2 evo, 1:48,8 s straty). Czołową piątkę drugiej rundy RSMP 2022 zamknęli Krzysztof Bubik i Adrian Sadowski (Skoda Fabia R5, 1:53,6 s straty), którzy rzutem na taśmę, na finałowym oesie, przeskoczyli w klasyfikacji dwukrotnego mistrza Polski Grzegorza Grzyba (Skoda Fabia Rally2 evo, 1:59,9 s straty) i jego pilota Adama Biniędę.Po 41. Rajdzie Podlaskim w punktacji RSMP prowadzi załoga Wróblewski/Wróbel (62 pkt), a kolejne pozycje zajmują: Kristensson/Johansson (59 pkt), Grzegorz Grzyb (45 pkt), Lubiak/Dachowski (38 pkt) oraz Gabryś/Dymurski (32 pkt).

Predko po raz pierwszy w ośce

W klasyfikacji samochodów napędzanych na jedną oś triumfował 20-letni olsztynianin Gracjan Predko, pilotowany przez Sebastiana Sadowskiego (Peugeot 208 Rally4). Po pierwszym dniu zawodów Predko i Sadowski zajmowali trzecią lokatę w tej klasyfikacji, za załogami Tymoteusz Jocz/Maciej Judycki (Ford Fiesta Rally4) i Adam Sroka/Patryk Kielar (Peugeot 208 Rally4). W niedzielę rano prowadzenie przejęli Sroka i Kielar po tym, jak w samochodzie dotychczasowych liderów zepsuła się skrzynia biegów. Ich radość nie trwała jednak długo. Sroka i Kielar musieli się wycofać po OS 5 z powodu awarii półosi. Drugie miejsce w "ośce" zajęli Grzegorz Bonder i Kamil Heller (Renault Clio Rally4), a trzecią lokatę wywalczył lider punktacji 2WD Jacek Sobczak, pilotowany przez Mateusza Pawłowskiego (BMW 325i).

Z Białegostoku Predko i Sadowski wywożą komplet punktów do klasyfikacji 2WD. Ten wynik przesunął ich na trzecią pozycję w tabeli tej klasy. Liderem pozostaje Jacek Sobczak (57 pkt), który dziś do swojego konta dopisał 22 punkty. Na drugim miejscu plasują się Bonder i Heller (43 pkt). Ten duet w 41. Rajdzie Podlaskim wzbogacił swoje konto o 28 pkt.

W klasie 3 pierwsze miejsce zajęli Kamil Bolek i Łukasz Jastrzębski (Ford Fiesta Rally3), którzy dotarli do mety osamotnieni po tym, jak na OS 4 z zawodów odpadli ich rywale - Marcin Kowal i Sebastian Lenkowski (Ford Fiesta Rally3).Kolejną okazją do walki o punkty w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski będzie ORLEN 78 Rajd Polski (10-12 czerwca). Zawody z bazą w Mikołajkach to jednocześnie czwarta runda mistrzostw Europy (FIA ERC), a także druga impreza w kalendarzu Motul HRSMP (mistrzostwa Polski w rajdach historycznych).

41. Rajd Podlaski - klasyfikacja końcowa II rundy RSMP 2022:

 • 1. Kristensson/Johansson (S, Hyundai i20 R5) 57:33,1 s  
 • 2. Wróblewski/Wróbel (PL, Skoda Fabia Rally2 evo) +50,6 s 
 • 3. Jeets/Taniel (LT, Skoda Fabia Rally2 evo) +1:25,1 s (1. w Rajdowych Mistrzostwach Litwy)  
 • 4.Lubiak/Dachowski (PL, Skoda Fabia Rally2 evo) +1:48,8 s 
 • 5. Bubik/Sadowski (PL, Skoda Fabia R5) +1:53,6 s 
 • 6. Grzyb/Binięda (PL, Skoda Fabia Rally2 evo) +1:59,9 s 
 • 7. Gabryś/Dymurski (PL, Skoda Fabia Rally2 evo) +2:16,2 s 
 • 8. Typa/Sitek (PL, Volkswagen Polo GTI R5) +2:55,2 s 
 • 9. Byśkiniewicz/Siatkowski (PL, Hyundai i20 R5) +4:04,0 s 
 • 10. Kocik/Wach (PL, Ford Fiesta) +5:43,5 s

Punktacja Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski po 41. Rajdzie Podlaskim:

 • 1. Wróblewski/Wróbel (PL) 62 pkt 
 • 2. Kristensson/Johansson (S) 59 pkt 
 • 3. Grzegorz Grzyb (PL) 45 pkt 
 • 4. Lubiak/Dachowski (PL) 38 pkt 
 • 5. Gabryś/Dymurski (PL) 32 pkt 
 • 6. Byśkiniewicz/Siatkowski (PL) 24 pkt
 • 7. Bubik/Sadowski (PL) 23 pkt 
 • 8. Szeja/Szeja (PL) 20 pkt 
 • 9. Typa/Sitek (PL) 14 pkt 
 • 10. Płachytka/Nowaczewski (PL) 13 pkt.

Pomagajmy Ukrainie - ty też możesz pomóc***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rajd samochodowy | rsmp

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy