Rajd Chorwacji. Dobry występ Kajetanowicza, udany debiut Marczyka

Rajd Chorwacji, stanowił w tym roku trzecią rundę Rajdowych Mistrzostw Świata WRC. O punkty w globalnym czempionacie załogi walczyły na 20 odcinkach specjalnych, o łącznej długości prawie 300 kilometrów. Na trasach wokół Zagrzebia pojawiły się również dwie polskie załogi, które rywalizowały w kategorii WRC2.

W klasyfikacji generalnej pierwsze miejsce zajęli reprezentanci zespołu Toyoty, Kalle Rovanpera i Jonne Halttunen (Toyota GR Yaris Rally1). Na podium znalazły się również dwie załogi ekipy Hyundaia: drudzy byli Ott Tanak i Martin Jarveoja, a trzecia pozycja przypadła duetowi Thierry Neuvile/Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 N Rally1). Pierwsze dwie załogi dzieliło na mecie w Zagrzebiu ledwie 4,3 sekundy.

Duet Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak finiszował na drugim miejscu w swojej kategorii. Załoga zespołu Lotos RT po drodze wygrała kilka odcinków specjalnych, a do najszybszych w Chorwacji, Francuzów Yohana Rossela i Valentina Sarreauda (Citroen C3 Rally2), straciła minutę.

Reklama

- Drugie miejsce w tegorocznym Rajdzie Chorwacji smakuje doskonale! To, z czym mierzyliśmy się w tym roku, było ekstremalnym wyzwaniem. Przez ostatnie tygodnie z całym zespołem ciężko pracowaliśmy, by mu sprostać. Jestem dumny i szczęśliwy, że wróciliśmy na trasy Rajdowych Mistrzostw Świata, w takim stylu. Dziękuję Maćkowi, wszystkim w LOTOS Rally Team i oczywiście moim wspaniałym partnerom, bez których nie mógłbym celebrować sukcesów takich jak ten. Dziękuję kibicom, którzy licznie przyjechali do Chorwacji i tym, którzy ściskali kciuki w domach. To mnie mocno motywuje! Największe jednak podziękowania należą się mojej rodzinie, a najlepsze życzenia ślę do swojej córki Oriany, która dziś ma urodziny - podsumował chorwacki występ trzykrotny Rajdowy Mistrz Europy, Kajetan Kajetanowicz.

Po dwóch sezonach spędzonych w Rajdowych Mistrzostwach Europy, Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk przenieśli się do czempionatu globu. W debiutanckim występie na odcinkach mistrzostw Świata załoga Orlen Team’u wywalczyła 9 pozycję.

- Meta Rajdu Chorwacji - to wspaniałe uczucie. Bardzo wiele się tutaj działo przez cały weekend. Przeskok z Rajdowych Mistrzostw Europy ERC do Rajdowych Mistrzostw Świata WRC jest bardzo duży. Powiedziałbym nawet, że to porównywalny skok, jak ten z mistrzostw Polski do ERC - zaznaczył na mecie swojego debiutanckiego startu w WRC Mikołaj Marczyk.

 - Warunki pogodowe były niezwykle wymagające. Ścigaliśmy się we mgle, w dużej większości po deszczu i błocie. Wydaje mi się, że zmaksymalizowaliśmy nasz potencjalny wynik w tym rajdzie. 9. miejsce w klasie WRC 2 Open i 5. miejsce w WRC 2 Junior to według mnie dobre otwarcie naszego sezonu startów w mistrzostwach świata. Najważniejsze jest to, że mamy mnóstwo danych do analizy. W tym sezonie czeka nas jeszcze kilka trudnych debiutów, ale jestem dobrej myśli. Cieszę się, że trafiliśmy na trasy WRC i już możemy zbierać na nich doświadczenie - podkreślił kierowca ORLEN Team.

- Jesteśmy na mecie Rajdu Chorwacji - muszę przyznać, że to niesamowite uczucie po trzech dniach ścigania w tych bardzo wymagających warunkach. Wiele samochodów odpadło, wiele załóg miało problemy - nam się udało. Warunki były naprawdę arcytrudne. Chyba tylko na trzech odcinkach specjalnych mieliśmy odpowiednie opony. To był bardzo trudny przeskok z mistrzostw Europy - dodał Szymon Gospodarczyk.

Czwartą rundą Mistrzostw Świata będzie Rajd Portugalii, zaplanowany pod koniec maja (19-22.05.2022). Podczas zawodów bazujących w Matosinhos nieopodal Porto, kibice ponownie będą mogli pasjonować się pojedynkiem wielokrotnych mistrzów świata, Francuzów Sebastiena Loeba i Sebastiena Ogiera.

Rajd Chorwacji 2022 - Klasyfikacja generalna

1.      Kalle Rovanpera/Jonne Halttunen (Finlandia,Toyota GR Yaris Rally1)

2.      Ott Tanak/Martin Jarveoja (Estonia, Hyundai i20N Rally1) + 4,3 sek.

3.      Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe (Belgia, Hyundai i20N Rally1) + 2:21,0 min.

4.      Craig Breen/Paul Nagle (Ford Puma Rally1) + 3:07,3 min.

5.      Elfyn Evans/Scott Martin (Wielka Brytania, Toyota GR Yaris Rally1) + 3:46,0 min.

Rajd Chorwacji 2022 - Kategoria WRC 2:

1. Rossel/Sarreaud (Francja, Citroën C3 Rally2) 2:58:22,5 s 

2. Kajetanowicz/Szczepaniak (Polska, Škoda Fabia Rally2 evo) +1:00,2 s 

3. Lindholm/Hämäläinen (Finlandia, Škoda Fabia Rally2 evo) +1:10,9 s 

 4. Griazin/Aleksandrow (Rosja, Škoda Fabia Rally2 evo) +1:47,5 s 

 5. Ingram/Drew (Wielka Brytania, Škoda Fabia Rally2 evo) +2:32,7 s 

 6. Lefebvre/Malfoy (Francja, Citroën C3 Rally2) +3:18,0s 

 7. Camilli/de la Haye (Francja, Citroën C3 Rally2) +3:20,9 s 

 8. Cais/Těšínský (Czechy, Ford Fiesta Rally2) +6:02,8 s 

  9. Marczyk/Gospodarczyk (Polska, Škoda Fabia Rally2 evo) +8:58,2 s 

 10. Heikkilä/Vaaleri (Finlandia, Škoda Fabia Rally2 evo) +9:59,5 s

Punktacja WRC po 3 rundach

1.      Kalle Rovanpera (Finlandia) 76 pkt.

2.      Thierry Neuville (Belgia) 47 pkt.

3.      Craig Breen (Wielka Brytania) 30 pkt.

4.      Sebastien Loeb (Francja) 27 pkt.

5.      Ott Tanak (Estonia) 27 pkt.

***

Pomagajmy Ukrainie - ty też możesz pomóc 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wrc | mikołaj marczyk | Kajetan Kajetanowicz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama