Polacy mistrzami świata. Wielki sukces Kajetanowicza i Szczepaniaka

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak zdobyli upragnione mistrzostwo świata w kategorii Rajdowych Mistrzostw Świata WRC2 Challenger. Walka Polaków trwała aż do finałowej rundy Rajdu Japonii.

Polacy sięgnęli po mistrzostwo w WRC2 Challenger

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak - reprezentanci Orlen Teamu, którzy w zeszłym roku zajęli trzecie miejsce w kategorii WRC2 - tym razem sięgnęli po mistrzostwo w WRC2 Challenger. Jest to nowa kategoria przygotowana specjalnie pod kątem kierowców WRC2, którzy nie byli w przeszłości nominowani do zdobywania punktów dla zespołów fabrycznych, a także nie mają na swoim koncie tytułów w WRC2 i starym WRC3.

W zaciętej rywalizacji polski zespół pokonał blisko 100 innych załóg, w tym prezentującego świetną tegoroczną formę Rosjanina Nikołaja Griazina. Dobre tempo Kajetanowicza i Szczepaniaka rozpoczęło się od rajdu w Meksyku, gdzie duet zajął pierwsze miejsce. Następnie ekipa Orlen Teamu zaliczyła kolejne triumfy na Sardynii oraz w Rajdzie Safari. Kolejne dwa starty to druga pozycja w Grecji i niestety brak mety w Chile. Po trzecim miejscu w Rajdzie Europy Centralnej zajęli drugie w Japonii, zdobywając łącznie 126 punktów. Na drugiej pozycji w sezonie uplasowali się Griazin i Aleksandrow (121), a na trzeciej Pajari i Mälkönen (118). Czwarte miejsce tuż za podium powędrowało do kolejnego polskiego zespołu w składzie Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk.

Droga Kajetanowicza do tytułu była długa i pełna sukcesów

Reklama

Kariera pochodzącego z Cieszyna Kajetana Kajetanowicza trwa już blisko 23 lata. Pierwszym poważnym sukcesem uzdolnionego kierowcy było zdobycie mistrza Polski w 2010 roku. Następnie wspólnie z Jarosławem Baranem dominowali przez kolejne lata, zdobywając cztery korony z rzędu.

W 2018 roku miejsce pilota w samochodzie rajdowym Kajetanowicza zajął Maciej Szczepaniak i zespół wspólnie ruszył w kierunku Rajdowych Mistrzostw Świata. Już w pierwszym pełnym sezonie stanęli na drugim miejscu podium WRC2, inaugurując imponującą serię, która trwa po dziś dzień. W sezonie 2020 zajęli trzecie miejsce w WRC3, a rok później Kajetanowicz zakończył na drugiej pozycji w WRC3. W ubiegłym roku ekipa Orlen Team w załodze Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak uplasowała się na ostatnim miejscu podium w kategorii WRC2 Open.

Już 2 grudnia 2023 roku Kajetan Kajetanowicz pojawi się w Warszawie na tegorocznym Rajdzie Barbórka. Będzie to idealna okazja do wspólnego świętowania sukcesu.

WRC2 Challenger 2023 – klasyfikacja kierowców

Imię i NazwiskoSuma punktów w sezonie 
Kajetan Kajetanowicz 126 
Nikolay Gryazin 121
Sami Pajari 118
Mikołaj Marczyk 77
Marco Bulacia 72 
Grégoire Munster 57
Martin Prokop 56
Lauri Joona 55
Erik Cais 48 
Daniel Chwist 34 
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kajetan Kajetanowicz | Rajdy WRC | Kajetanowicz | Polska | Szczepaniak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama