Reklama

Kuriozalna sytuacja. Zabrali prawko przed OS-em

Fin Mikko Hirvonen wygrał w Hagfors Rajd Szwecji, który stanowił pierwszą tegoroczną eliminację samochodowych mistrzostw świata.

Drugie miejsce zajął Norweg Mads Ostberg, a trzecie rodak zwycięzcy Jari-Matti Latvala (wszyscy Ford Fiesta).

Hirvonen w niedzielę nie oddał prowadzenia, które wywalczył na sobotnich odcinkach specjalnych i zwyciężył z przewagą 6,5 sekundy nad Ostbergiem. Fin wygrał Rajd Szwecji także rok temu.

"Przed ostatnim oesem bardzo się denerwowałem. To jest jednak fantastyczny początek sezonu dla zespołu. Mamy nowy samochód i od razu udało się nim wygrać" - powiedział Hirvonen.

Z kolei z trzeciego miejsca na piąte spadł Petter Solberg. "Przy dużej prędkości zaliczyliśmy piruet i musiałem zawracać" - tłumaczył Norweg, który przez to stracił aż 25 sekund.

W samochodzie Norwega doszło jednak do kuriozalnej sytuacji. Przed ostatnim odcinkiem specjalnym Solberg musiał zamienić się miejscami ze swoim pilotem Chrisem Pattersonem. Ten pierwszy w piątek na tzw. "dojazdówce" przed etapem jechał 120 km/h, przy dozwolonych 80 km/h.

Dlatego stracił prawo jazdy, ale mógł prowadzić samochód przez kolejne 48 godzin. Ten termin minął właśnie przed ostatnim oesem i Solberg nie mógł ukończyć rajdu za kierownicą. Załoga musiała zapłacić za to 800 euro kary.

Siedmiokrotny mistrz świata Sebastien Loeb (dwukrotnie przebijał opony) zakończył rajd na szóstym miejscu ze stratą do pierwszego Hirvonena 2,5 minuty. Wyniki rajdu Szwecji:

1. Mikko Hirvonen (Finlandia/Ford Fiesta)    3:23.56,6
2. Mads Ostberg (Norwegia/Ford Fiesta)    strata  6,5 s
3. Jari-Matti Latvala (Finlandia/Ford Fiesta)     34,0
4. Sebastien Ogier (Francja/Citroen DS3)       47,7
5. Petter Solberg (Norwegia/Citroen DS3)      1.31,2
6. Sebastien Loeb (Francja/Citroen DS3)       2.30,3

Klasyfikacja rajdowych mistrzostw świata:

1. Miko Hirvonen     25 pkt.
2. Mads Ostberg      18
3. Jari-Matti Latvala   16
4. Sebastien Ogier    15
5. Petter Solberg     10
  Sebastien Loeb     10

Zostań fanem naszego profilu na Facebooku. Tam można wygrać wiele motoryzacyjnych gadżetów. Wystarczy kliknąć w "lubię to" w poniższej ramce.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje