Ford powróci do Le Mans z siódmą generacją Mustanga

Już wkrótce nowy Ford Mustang powróci na tory wyścigowe całego świata. Amerykański producent zapowiedział sześć wyczynowych wariantów swojego legendarnego modelu, z czego jedna zmierzy się w kultowym, 24-godzinnym Le Mans.

Sporty motorowe są nie tylko areną zmagań najlepszych kierowców i zespołów, ale też wyjątkowym spektaklem przyciągającym rzesze kibiców i sponsorów. To także znakomity poligon doświadczalny dla producentów samochodów, który daje szanse na przetestowanie nowych rozwiązań w skrajnie trudnych warunkach.

Nie dziwi zatem, że podczas premiery siódmej generacji Mustanga, firma Ford zapowiedziała powrót swojego legendarnego modelu do rywalizacji w jednym z najsłynniejszych wyścigów na świecie - 24-godzinnym Le Mans.

Powrót Mustanga do wyścigów

Do wyjątkowych zawodów zostanie oddelegowany nowy Mustang w specyfikacji GT3. Wyczynowy wariant powstał przy współpracy z wieloletnim partnerem - zespołem M-Sport, który pomógł w opracowaniu m.in. rajdowej Pumy Hybrid Rally1. Samochód został wyposażony w wykonane na zamówienie zawieszenie, montowaną z tyłu skrzynię biegów, panele nadwozia z włókna węglowego, a także unikalny pakiet aerodynamiczny opracowany z myślą o spełnieniu wymogów klasy GT3.

Reklama

Tradycję wysokowydajnych wolnossących silników V8 na platformie Mustanga będzie kontynuowała specjalna jednostka napędowa o pojemności 5,4 litra, bazująca na znanym na świecie motorze o nazwie Coyote.

Pierwsze auta będą gotowe do użytku od początku sezonu 2024. Debiut wyścigowego Mustanga GT3 zaplanowano podczas 24-godzinnego wyścigu na torze w Daytona.

To jednak nie wszystko. Już teraz Ford zapowiedział starty w także innych zawodach motorsportowych. Wśród nich znalazła się szalenie popularna w Europie seria GT4, australijskie Supercars, amerykańskie NASCAR oraz wyścigi typu "drag" - NHRA Factory X.

Wyścigowe dziedzictwo

Aktywność Forda w motorsporcie ma długie i bogate tradycje, a na koncie amerykańskiej marki jest wiele wspaniałych triumfów w różnych jego dyscyplinach. Do najbardziej znanych i inspirujących należy właśnie wygrana w najsłynniejszym wyścigu długodystansowym świata 24h Le Mans w 1966 roku.

Legendarny Ford GT40 jest jednym z najlepszych wyścigowych aut wszechczasów. Został skonstruowany przez zespół specjalistów pod wodzą Carolla Shelby’ego. Co ciekawe, kulisy pracy nad tym modelem oraz zakończoną sukcesem Forda rywalizację z Ferrari o zwycięstwo w tym wyścigu ukazuje film z 2019 roku "Le Mans’66", w którym rolę Carolla Shelby’ego zagrał Matt Damon.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ford Mustang | le mans
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy