Reklama

Duży sukces Polaków!

Michał Sołowow i pilot Maciej Baran zdobyli w niedzielę tytuły rajdowych wicemistrzów Europy zajmując trzecie miejsce w Rajdzie Antibes we Francji.

Polska załoga wygrała imprezę w gronie kierowców zgłoszonych do mistrzostw Europy.

Reklama

Tytuł mistrzowski wywalczył Włoch Luca Rossetti, wyprzedzając Sołowowa zaledwie o dwa punkty. Jest to największy polski sukces w ME od wicemistrzostwa Janusza Kuliga w 2002 roku. Michał Sołowow jest szóstym polskim kierowcą, którzy finiszowali w czołowej dwójce mistrzostw Europy. Poprzednio byli to Sobiesław Zasada, Andrzej Jaroszewicz, Marian Bublewicz, Krzysztof Hołowczyc i Janusz Kulig.

W Rajdzie Antibes triumfował Francuz Nicolas Vouilloz, który był najszybszy na 13 z 18 odcinków specjalnych. Drugie miejsce zajął inny Francuz Stephane Sarrazin (obaj Peugeot 207 S2000) ze stratą 25,5 sekundy. Trzeci w klasyfikacji Sołowow stracił do zwycięzcy 4.21,4.

Najgroźniejszy rywal polskiej załogi Volkan Isik z Turcji, jadący samochodem Fiat Punto Abath S2000, zajął w rajdzie czwarte miejsce. Do mety nie dotarli, po awariach, zwycięzca rywalizacji ME Luca Rossetti i mistrz Polski Francuz Bryan Bouffier.

- Naprawdę w tym roku w Mistrzostwach Europy był bardzo wysoki poziom. Startowaliśmy w wielu naprawdę wiele doskonałych rajdach, jeżeli chodzi o konkurencję i poziom trudności tras. Tempo na niektórych rajdach było niesamowite. Na tym rajdzie, jak i na kilku innych padły rekordy odcinków specjalnych. My w stosunku do naszych czasów z ubiegłego roku, jechaliśmy sekundę, dwie szybciej. Na odcinkach Antibes, które w ubiegłym roku wygrywał Renato Travaglia, pojechaliśmy o ponad sekundę lepiej. Ten sezon pokazał, że dominacja samochodów S2000 nad grupą N, jest bezdyskusyjna, szczególnie na trasach asfaltowych. Choć są od tego wyjątki, bo przecież Włosi Paulo Andreucci w Mitsubishi Lancerze, czy Pierro Longhi w Subaru potrafili być szybsi na asfaltach. Na szutrach było podobnie, choć też z wyjątkami, jak popatrzymy na wyniki Rajdu Polski. Ale wyraźnie widać, że auta S2000 to przyszłość. Rywalizacja była naprawdę super, nawet w takich zawodach jak Ypres, czy Turcja, których nie ukończyliśmy. Na razie nie mam planów na przyszły sezon. W ogóle się nad tym nie zastanawiałem. Ostatnio myślałem tylko o tym, żeby dobrze pojechać Antibes. Cieszę się, że nam się udało. To naprawdę super wynik - powiedział Michał Sołowow.

- Najfajniejsze są takie momenty jak dziś. Jesteśmy na mecie, pojechaliśmy naprawdę dobrze, zdobyliśmy tytuł Wicemistrzów Europy. Dzięki temu ten rajd będę długo wspominał. W tym roku nie brakowało również gorszych chwil. Nie ukończyliśmy rajdów Turcji, Mille Miglia i Ypres, na których oddaliśmy punkty rywalom. Ale to nie było z naszej winy, bo wyeliminowały nas awarie techniczne. To się zdarza w rajdach. Druga połowa sezonu była znacznie lepsza.

Wyniki 43. Rallye d'Antibes

1. Nicolas Vouilloz (Francja/Peugeot 207 S2000)  3:21.10,9 
2. Stephane Sarrazin (Francja/Peugeot 207 S2000) strata 25,5 
3. Michał Sołowow (Polska/Peugeot 207 S2000)     4.21,1 
4. Volkan Isik (Turcja/Fiat Punto Abath S2000)    6.51,2 
5. Dominique Bruyneel (Belgia/Subaru Impreza WRX)  16.50,7 
6. Corrado Fontana (Włochy/Peugeot 207 S2000)    17.36,1

Końcowa klasyfikacja ME kierowców:

1. Luca Rossetti (Włochy)   67 
2. Michał Sołowow (Polska)  65
3. Volkan Isik (Turcja)    53
4. Corrado Fontana (Włochy)  34
5. Krum Donczew (Bułgaria)  31
6. Luva Betti         29 
INTERIA.PL/PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: tytuły | Turcja | francuz | Włochy | Maciej Baran | peugeot | Michał Sołowow

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy