Reklama

Citroën C2-R2 najszybszy

Citroën C2-R2 wygrał Platinum 63 Rajd Polski w kategorii samochodów z napędem na jedną oś. Kris Meeke i Glenn Patterson, załoga nowego Citroëna, po dwóch dniach zmagań na szutrowych trasach polskiej eliminacji Mistrzostw Europy z najwyższym współczynnikiem trudności, przyjechała na metę w Mikołajkach na pierwszym miejscu w klasie A6.

Samochód, którym irlandzki kierowca odniósł to zwycięstwo, jest egzemplarzem modelu C2-R2, jakim dysponować może każdy zawodnik.

W porównaniu do seryjnej wersji ma zwiększoną moc silnika do ok. 180 KM, posiada sekwencyjną pięcioprzełożeniową skrzynię biegów, hamulec ręczny hydrauliczny i przystosowane do jazdy wyczynowej zawieszenie. Nie zawiera natomiast montowanych w samochodach wyższych klas elektronicznych systemów aktywnie wspomagających przeniesienie napędu lub innych aktywnych układów wspomagających kierowanie. Taka koncepcja konstrukcji samochodu rajdowego pozwala na znaczne ograniczenie kosztów jego budowy i sprawia, że jest on w większym stopniu dostępny dla zawodników, którzy chcą doskonalić własne umiejętności jazdy sportowej z możliwością osiągania dobrych wyników.

Reklama

Nowy Citroën przejechał wszystkie etapy Platinum 63 Rajdu Polski bez najmniejszych problemów technicznych. Okazał się jednocześnie wyjątkowo skutecznym samochodem na mazurskich trasach.

Kris Meeke jest kierowcą startującym w cyklu JWRC Citroënem C2 Super 1600. W Polsce wystartował po raz pierwszy w celu zaprezentowania możliwości C2-R2 szerokiej publiczności. Po sobotnim etapie rajdu, w którym załoga uzyskała znaczącą przewagę nad pozostałymi konkurentami, na drugim etapie, rozgrywanym w trudniejszych dla tego typu samochodu warunkach, Kris powiększył różnicę czasową. Piaszczyste podłoże odcinków zwalniało kolejne przejazdy samochodów dysponujących mniejszą mocą silnika. Pomimo tych przeszkód, technika jazdy Krisa pozwoliła mu na zwiększenie przewagi czasowej nad pozostałymi konkurentami.

Kris Meeke:

To doskonały wynik dla mnie i przede wszystkim dla całego zespołu. Przyjechałem do Polski, aby promować nowy samochód. Jego zalety dziś nie budzą już wątpliwości nikogo.

Rajd był dla nas bardzo przyjemny. Trasy ciekawe technicznie i z malowniczym pejzażem, jednocześnie jednak bardzo szybkie. Nie było to dla mnie do końca łatwe. Jesteśmy na mecie, nasze oczekiwania zostały zrealizowane z nawiązką, mam jedynie nadzieję że na kolejnych rajdach będzie równie dobrze. Cały zespół spisał się doskonale. Na trasie i na mecie widziałem sporo kibiców. Atmosfera była bardzo dobra.

Glenn Patterson:

Myślę, że jechaliśmy dobrym tempem. Mam pełne zaufanie do Krisa. Przez cały czas trwania rajdu samochód bardzo mi odpowiadał.

Z Mikołajek jedziemy na testy do Niemiec, potem czekają nas starty na dwóch kolejnych rajdach. Odpoczynek planujemy w późniejszym terminie.

Galeria zdjęć.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: załoga | jazdy | rajd

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama