Reklama

6 pytań do Valentino Rossiego

Po zdobyciu tytułu motocyklowego mistrza świata w królewskiej klasie 500 ccm, włoski zawodnik, Valentino Rossi chce spróbować teraz swoich sił na czterech kołach w rajdach samochodowych.

Najbliższą imprezą, w której wystartuje młody Włoch będzie listopadowy Rajd Wielkiej Brytanii - ostatnia eliminacja tegorocznych Rajdowych Mistrzostw Świata. Rossi zasiądzie w nim za kierownicą Peugeota 206 WRC w żółto-niebieskich barwach Michelin, przygotowanego przez włoską grupę Grifone.

Reklama

Valentino od lat interesuje się rajdami samochodowymi i wie, że rajd w mokrych lasach Walii nie będzie dla niego łatwym zadaniem. Niemniej, ambitny chłopak zapewnia, że kibice będą mogli liczyć na niego podczas brytyjskiej imprezy. - Będę za wszelką cenę starał się dojechać do mety. To jest dla mnie cel najważniejszy. Tu nie ma co się ścigać, najpierw muszę sam zrozumieć jak wygląda jazda takim autem.

1 - Dlaczego zdecydowałeś się wziąć udział w Rajdzie Wielkiej Brytanii?

Valentino Rossi: - Taki pomysł zrodził się już jakieś dwa lub trzy lata temu. Wtedy jednak nie mogłem wystartować w ostatniej eliminacji RMŚ, teraz mogę. Nie robię tego dlatego, że motocykle mi się znudziły, lub nie dają mi już takiej satysfakcji jak kiedyś. Wyścigi motocyklowe wciąż są dla mnie sportem numer 1. Chcę spróbować swoich sił w samochodzie wyłącznie dla sprawdzenia swoich możliwości i nie mam zamiaru zmieniać dyscypliny. Rajdy są jednak moją drugą pasją po motocyklach. Kochałem ten sport już jako dziecko i często jeździłem "rajdówkami" z moim ojcem. W samochodzie jest znacznie łatwiej niż na dwóch kołach. Ale to zupełnie inna przygoda i sam jestem ciekaw jak wypadnę.

2 - Kto będzie twoim pilotem?

Valentino Rossi: - Carlo Cassina. On był pilotem mojego ojca. Pracował też z Piero Liati i mieliśmy już okazję współpracować dwa, czy trzy razy - w Rajdzie Monza na przykład. Jednak Rajd Wielkiej Brytanii jest zupełnie czymś innym. Samochód poznaliśmy po raz pierwszy 24 października podczas testów na północy Włoch. Kolejne testy zaplanowane są w listopadzie, po moim Grand Prix na torze w Walencji.

3 - Jakie są twoje cele w Rajdzie Wielkiej Brytanii?

Valentino Rossi: - Jestem bardzo zdeterminowany i poważnie podchodzę do sprawy. Chcę zebrać maksymalną ilość doświadczenia, ale również cieszyć się tym co robię. Będę szczęśliwy jeśli dojadę do mety. Nie chcemy popełnić jakiegoś błędu na początku rajdu, który wyeliminowałby nas z dalszej jazdy. Chcę jechać maksymalnie długo i uczyć się jazdy samochodem rajdowym. Startowałem już wprawdzie w takich imprezach jak Bologna Rallysprint, czy też Michelin Race of Champions, jednak eliminacja kalendarza mistrzostw świata to zupełnie inne wyzwanie. Musisz słuchać pilota, jesteś na prawdziwych odcinkach specjalnych i jest o wiele, wiele trudniej. To właśnie jest dla mnie najważniejszym celem - nie wynik, a zrozumienie i nauczenie się jazdy rajdowym autem.

4 - Co będzie dla ciebie najtrudniejszym wyzwaniem?

Valentino Rossi: - Rajd rozpoczyna się o 5 rano! To dla mnie środek nocy. Zdarza mi się nawet opuszczać poranne sesje treningowe podczas motocyklowych Grand Prix, więc myślę, że tak wczesna pobudka będzie dla mnie mordercza.

5 - Powiedz nam coś więcej o samochodzie, którym będziesz jechał.

Valentino Rossi: - Będę jechał wynajętym Peugeotem 206 WRC. Z zewnątrz auto nie różni się praktycznie niczym od tych pojazdów, którymi na co dzień startują Marcus Gronholm, Richard Burns, Gilles Panizzi i Harri Rovanpera, jednak specyfikacja ich samochodów jest znacznie nowsza. Na przykład nie mamy tej samej skrzyni biegów. Auta fabryczne posiadają dźwignię zmiany biegów przy kierownicy, natomiast ja będę obsługiwał tradycyjną dźwignię. Mojego peugeota przygotowuje włoska grupa Grifone, jednak w zespole jest kilku Francuzów, którzy lepiej znają charakterystykę tego pojazdu. Ich zadaniem nie będzie jednak osiągnięcie granic w przygotowaniu samochodu ale granic w przygotowaniu mnie. Całkiem możliwe, że gdyby tym samym autem jechał Colin McRae to ukończyłby rajd w pierwszej trójce. Jednak, jak będzie w moim przypadku to się dopiero okaże.

6 - Jeśli kiedyś zdecydujesz się na przesiadkę z dwóch na cztery koła, to czy masz szansę powtórzyć sukces Johna Surteesa, któremu udało się zdobyć tytuł mistrza świata na motocyklu i w samochodzie?

Valentino Rossi: - Myślę, że nie jest to możliwe. Ale kto wie...

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: "Czterech" | jazdy | rajd | rossi | Valentino

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama