Zygzak na drodze to nie fantazja drogowców. Co oznacza ten znak?

W miastach (ale nie tylko) można natknąć na się na poziomy znak przypominający zygzak. To ważna informacja dla kierowców dotycząca umiejscowienia przystanku pojazdów komunikacji miejskiej. Warto wiedzieć, jak się zachować widząc na drodze znak P-17.

Taki zygzak na asfalcie to nie jest fantazja drogowców
Taki zygzak na asfalcie to nie jest fantazja drogowcówWojtek LaskiEast News

Widząc znak poziomy P-17 kierowca powinien zachować szczególną ostrożność i dokładnie monitorować otoczenie - biały zygzak oznacza bowiem, że na jezdni wyznaczono przystanek i w każdej chwili może tu zatrzymać się autobus czy tramwaj, z którego mogą wysiąść pasażerowie.

Znak P-17 to linia przystankowa

Znak P-17 wyznacza obszar, na którym mogą zatrzymywać się pojazdy komunikacji, np. autobusy czy tramwaje. Na całej długości obowiązuje zatem zakaz postoju innych pojazdów, aby ułatwić pasażerom bezpieczne wyjście i wejście do autobusu. Istnieje jednak kilka wyjątków od zakazu zatrzymywania się na linii P-17, m.in. w przypadku pojazdów uprzywilejowanych w momencie wykonywania czynności służbowych, pojazdów osób niepełnosprawnych posiadających odpowiednie karty parkingowe oraz taksówek, gdy zatrzymują się w celu zabrania lub wysadzenia pasażera.

Znak P-17 malowany jest tam, gdzie przystanek jest zlokalizowany na jezdni i nie ma wydzielonej zatoczki. Może być stosowania samodzielnie lub w połączeniu z innymi znakami, np. pionowym znakiem "Przystanek autobusowy". Linia P-17 powinna być umieszczona na jezdni w odległości:

  • Od 1 do 2 metrów od krawędzi jezdni: W przypadku przystanków zlokalizowanych na jezdni bez wydzielonego pasa ruchu dla autobusów.
  • Od 0,5 do 1 metra od krawędzi pasa ruchu dla autobusów: W przypadku przystanków z wydzielonym pasem ruchu dla autobusów.

Znak P-17. Mandat za złamanie przepisów

Za postój auta w miejscu, gdzie znajduje się znak P-17 grozi mandat 100 zł, jeden punkt oraz, co może być najbardziej dotkliwe, odholowanie pojazdu. Widząc zygzakowatą linię kierujący  musi zatrzymać pojazd w takim miejscu i czasie, by umożliwić pieszym swobodne wejście/wyjście z pojazdu komunikacji miejskiej. Aby ułatwić kierowcom i pasażerom życie, często przed linią P-17 stosuje się dodatkowe oznakowanie pomocnicze, linię P-14, czyli prostokąty mające wyznaczać graniczne miejsce zatrzymania pojazdu przed przystankiem.

Znaki poziome na jezdni. Nie można ich ignorować

Na drogach mamy do czynienia z innymi znakami poziomymi, które zwykle są uzupełnieniem znaków pionowych - mają formę linii, strzałek, napisów lub innych symboli. Znak P-12, czyli namalowana na jezdni linia ciągła działa jak znak "Stop" i nakazuje zatrzymanie. Dopiero po zatrzymaniu można kontynuować jazdę. Linia P-13 składająca się z trójkątów lub linia P-14 składająca się z prostokątów, działa jak znak A-7 "Ustąp pierwszeństwa", czyli informuje o wyjeżdżaniu z drogi podporządkowanej. W tym wypadku jednak zatrzymanie się do zera nie jest obowiązkowe.

Ćwiczenia służb ratowniczych na drodze S-3 z udziałem dolnośląskich policjantówPolicjaPolicja
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas