Żółte znaki ostrzegawcze. Kto musi ich przestrzegać i dlaczego nie wszyscy?
Żółte znaki, m.in. z symbolem czołgu, w kodeksie drogowym oznaczane literą W i cyframi od 1 do 7, pojawiają się na polskich drogach od czasu do czasu. Co oznaczają i kto musi ich przestrzegać?
Spis treści:
Te żółte znaki ostrzegawcze z wizerunkiem czołgu lub wozu opancerzonego są rzadko spotykane, ale można się na nie natknąć zwłaszcza blisko miejsc, w których często przeprowadzane są ćwiczenia wojskowe - na przykład w okolicach poligonów i jednostek wojskowych. Co oznaczają i kto powinien się do nich stosować?
Żółty znak z czołgiem - gdzie jest stawiany i co oznacza?
Znaki z wizerunkiem czołgów czy wozów opancerzonych zwykle stawiane są na planowanych trasach przejazdu transportów wojskowych biorących udział w ćwiczeniach i manewrach. Pojawiają się na początku trasy pojazdów opancerzonych, oraz przed obiektami mostowymi i tunelami biegnącymi na trasie przejazdu. Stawia się je w odległości 100 metrów od przyczółku mostu, lub wjazdu do tunelu.
Znaki te oznaczone symbolami od W-1 do W-7 są dodatkowo uzupełnione o informacje na temat szerokości lub wysokości tunelu, oraz o klasie obciążenia mostu. Dzięki temu kierowcy pojazdów opancerzonych wiedzą czy mogą skorzystać z danej przeprawy lub tunelu, a inni użytkownicy drogi uzyskują informację, że mogą spotkać takie pojazdy na danej drodze/moście/tunelu.
Żółte znaki z czołgami. Kogo dotyczą?
Znaki ostrzegawcze W-1 do W-7 są więc skierowane głównie dla wojska i pojazdów wojskowych, a nie dla innych użytkowników drogi, jednak widząc taki znak możemy spodziewać się, że będziemy musieli minąć się z transportem wojskowym na danej trasie. Poza tym, kierowcy samochodów osobowych i ciężarówek nie muszą zwracać na nie szczególnej uwagi. Pojazdy wojskowe nie są na takiej drodze uprzywilejowane, chyba że w czaje przejazdu korzystają z sygnałów dźwiękowych oraz świetlnych.
Rodzaje żółtych znaków ostrzegawczych "W"
Charakterystyczne znaki ostrzegawcze przeznaczone dla pojazdów wojskowych mają kształt koła o wymiarach 40 cm dla znaków wskazujących klasę obciążenia mostu o ruchu jednokierunkowym i 60 cm dla znaków wskazujących klasę obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym. Oto szczegółowe opisy poszczególnych znaków od W-1 do W-7:
- W-1: klasa obciążenia mostu o ruchu jednokierunkowym
- W-2: klasa obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym
- W-3: klasa obciążenia mostu o ruchu jednokierunkowym dla pojazdów kołowych i gąsienicowych
- W-4: klasa obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym dla pojazdów kołowych
- W-5: klasa obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym dla pojazdów gąsienicowych
- W-6: szerokość mostu lub środka przeprawowego
- W-7: wysokość skrajni pionowej na moście lub w tunelu
***