Znak B-43 to pułapka na nieświadomych kierowców. Szybko tracą prawa jazdy

Szymon Piaskowski

Szymon Piaskowski

Aktualizacja

Każdy kierowca wie, jak wygląda znak ograniczenia prędkości i wie też (mamy nadzieję), że odwołuje go na przykład skrzyżowanie. Nie zawsze tak jednak jest, ponieważ znak B-43, również wskazujący na limit prędkości, rządzi się innymi prawami.

Wielu kierowców często źle interpretuje znak B-43, przez co narażają się na wysokie mandaty oraz utratę prawa jazdy
Wielu kierowców często źle interpretuje znak B-43, przez co narażają się na wysokie mandaty oraz utratę prawa jazdyPrzemek SwiderskEast News

Znaków z ograniczeniami prędkości może i jest w Polsce za dużo, ale nie zwalnia to kierowców z obowiązku stosowania się do nich. Nie wszyscy kierowcy jednak wiedzą, do którego momentu ograniczenia prędkości działają - niezależnie od tego, czy mówimy o klasycznym znaku B-33 czy tabliczce B-43 informującej o wjeździe do strefy ograniczonej prędkości.

Do kiedy obowiązuje ograniczenie prędkości ze znaku B-33?

Klasyczne ograniczenie prędkości wyrażone za pomocą znaku B-33 obowiązuje do momentu, kiedy na drodze pojawi się znak odwołujący dane ograniczenie lub do najbliższego skrzyżowania. Czym jest skrzyżowanie wedle przepisów? W ustawie Prawo o ruchu drogowym czytamy, że skrzyżowanie to “część drogi będącą połączeniem dróg albo jezdni jednej drogi w jednym poziomie, z wyjątkiem połączenia drogi o nawierzchni twardej z drogą o nawierzchni gruntowej lub z drogą wewnętrzną". Jeśli więc mijamy drogi wewnętrzne albo dojazdy na posesje czy drogi gruntowe, to nie mamy do czynienia ze skrzyżowaniem, a więc ograniczenie prędkości umieszczone wcześniej na znaku B-33 nadal obowiązuje.

Co to jest strefa ograniczonej prędkości?

Strefy ograniczonej prędkości wyznacza się zazwyczaj w ścisłych centrach miast, na osiedlach czy parkingach, gdzie z uwagi na przykład na wąskie ulice czy duży ruch pieszych kierowcy powinni jechać wolniej. Znak B-43, czyli prostokątną, biała tablica z podaną wartością ograniczenia, oznacza, że na terenie całej strefy obowiązuje podane na znaku ograniczenie prędkości, które nie jest odwoływane przez skrzyżowania. Owo ograniczenie obowiązuje nie tylko na jezdni, po której się poruszamy, ale też na drogach poprzecznych. Może ono zostać odwołane tylko w jeden sposób - poprzez tablicę B-44, która informuje o wyjeździe ze strefy ograniczonej prędkości.

Warto także pamiętać, że jeśli w danej strefie obowiązuje ograniczenie prędkości 30 km/h lub niższe, to kierowca nie musi być ostrzegany za pomocą znaków o tzw. spowalniaczach ruchu (progach zwalniających). Na terenie strefy ograniczonej prędkości najczęściej występują też tylko skrzyżowania równorzędne.

Spektakularna akcja policji - mandaty na ponad 134 tys. złKomenda Stołeczna PolicjiPolicja