Zatrzymała cię policja? Trzymaj obie dłonie na kierownicy. To ważne

Zachowanie spokoju i postępowanie zgodnie z zaleceniami policji to dwa kluczowe elementy podczas kontroli drogowej. Kontrolowany kierowca powinien trzymać obie dłonie na kierownicy. Dlaczego jest to tak ważne?

Dlaczego trzeba trzymać dwie ręce na kierownicy podczas policyjnej kontroli?
Dlaczego trzeba trzymać dwie ręce na kierownicy podczas policyjnej kontroli?123RF/PICSEL

Zatrzymanie przez policję może być stresującym doświadczeniem, ale ważne jest, aby pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i współpracy. Jednym z kluczowych aspektów jest utrzymanie obu dłoni na kierownicy, co nie tylko uspokaja policjanta, ale również pomaga w utrzymaniu kontroli nad sytuacją.

Jak zachować się podczas kontroli drogowej?

Po zatrzymania pojazdu przez funkcjonariusza, kierowca powinien zaczekać na polecenia wydane przez policjanta. Do tego czasu nie powinien nawet gasić silnika. Wyłączenie jednostki napędowej i włączenie świateł awaryjnych powinno nastąpić na polecenie mundurowego. Kierowca nie powinien też bez polecenia wysiadać z auta. To istotne ze względów bezpieczeństwa. Policjant widzący wysiadającego kierowcę, nie znając przyczyny jego postępowania, może poczuć się zagrożony.

Trzymanie rąk na kierownicy podczas kontroli - dlaczego jest ważne?

Bardzo ważną czynnością podczas kontroli policyjnej jest trzymanie dłoni na kierownicy. Policjant, który zauważy, że kierowca nie trzyma rąk na kierownicy, czy sięga po coś pod fotel albo do schowka, może obawiać się o swoje bezpieczeństwo. Identycznie jak we wspomnianej wcześniej sytuacji wysiadania z auta zanim zbliży się do niego funkcjonariusz.

Jaki mandat za brak rąk na kierownicy?

Jeśli kierowca podczas kontroli nie będzie trzymać rąk na kierownicy i nie będzie wykonywał poleceń funkcjonariusza, może zostać ukarany mandatem w wysokości 500 zł za utrudnianie czynności policji.

Czy nieumundurowany policjant może zatrzymywać auto do kontroli?

Warto pamiętać, że nieumundurowany policjant może dokonać zatrzymania i kontroli kierowcy lub pojazdu wyłącznie na obszarze zabudowanym. Jeżeli znajduje się poza nim, powinien nakazać kierowcy jazdę za nim do najbliższej miejscowości. Zatrzymanie do kontroli powinno się odbywać w miejscu, które nie stwarza zagrożenia dla ruchu drogowego.

Mały Paryż w Twoim domu
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas