Zasada 50 m obowiązuje nie tylko w Polsce. Chwila zagapienia i mandat

Kiedy drogi spowija mgła, kierowcy często zbyt pochopnie korzystają z tylnych świateł przeciwmgielnych, które, ze względu na swoje natężenie, mogą powodować zagrożenie i oślepiać innych. Nie tylko wg polskich przepisów włączenie tylnych świateł przeciwmgielnych jest możliwe wówczas, gdy widoczność na drodze spada poniżej 50 metrów.

Wielu kierowców nadużywa świateł przeciwmgielnych, gdy tylko pogorszą się warunki atmosferyczne
Wielu kierowców nadużywa świateł przeciwmgielnych, gdy tylko pogorszą się warunki atmosferyczneCzwórka

Tylne światło przeciwmgielne jest standardowym i obowiązkowym wyposażeniem każdego samochodu sprzedawanego w Polsce już od wielu lat - w przeciwieństwie na przykład do aut, które są oferowane w USA, gdzie ten element nie należy do wyposażenia fabrycznego i po sprowadzeniu auta do Europy trzeba go zamontować.

Kiedy włączyć światła przeciwmgielne?

Przepisy dotyczące używania świateł przeciwmgielnych w Polsce są jasne. Przednie światła można włączać przy ograniczonej na przykład mgłą czy gęstymi opadami widoczności oraz na drogach krętych w nocy, które są oznaczone odpowiednimi znakami (“niebezpieczne zakręty"). Tylne światło przeciwmgielne można natomiast włączyć tylko w jednym przypadku - gdy widoczność na drodze spada poniżej 50 metrów.

Po poprawie warunków atmosferycznych kierowca musi niezwłocznie je wyłączyć. Jest to szczególnie istotne, ponieważ tylne światła przeciwmgielne świecą jaśniej niż światła hamowania i mogą oślepiać innych uczestników ruchu. Nieprawidłowe używanie świateł przeciwmgielnych podlega karze mandatu: 100 zł za przednie i 200 zł za tylne, wraz z dwoma punktami karnymi.

Używanie świateł przeciwmgielnych w Niemczech

W Niemczech, podobnie jak w Polsce, w przypadku tylnych świateł przeciwmgielnych obowiązuje zasada 50 metrów. Ich używanie jest dozwolone zarówno w terenie zabudowanym, jak i poza nim, jednak nie jest obowiązkowe nawet w warunkach ograniczonej widoczności. Należy pamiętać, że przy widoczności poniżej 50 metrów obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h. Jak podaje ADAC, można ją łatwo określić za pomocą przydrożnych drogowskazów, które są standardowo rozmieszczane właśnie w takiej odległości od siebie. Za niewłaściwe użycie tych świateł grozi kara w wysokości 20 euro, która może wzrosnąć do 25 lub 35 euro w przypadku stworzenia zagrożenia dla innych uczestników ruchu lub spowodowania wypadku.

Driftowanie na parkingu słono go kosztowałopolicja Piasecznomateriały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas