Zakaz wjazdu do lasu. Grzybiarze znowu złamali przepisy

Mimo apeli służb i wielu informacji w mediach kierowcy nadal lekceważą zakaz wjazdu do lasu, za który grożą wysokie mandaty. Zgodnie z przepisami wjazdu do lasu jest możliwy tylko w określonych sytuacjach. Strażnicy leśni zapowiadają kontrole, dlatego wybierając się na przykład na grzyby czy spacer lepiej nie postawić się w trudnej sytuacji.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa do incydentu z udziałem nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów doszło w województwie podkarpackim. Jak mówi leśniczy nadleśnictwa Jarosław, Arkadiusz Sadecki, strażnicy otrzymali wezwanie do kobiety, która w trakcie spaceru złamała nogę “"Na miejsce wezwana została karetka pogotowia, która nie mogła wjechać do lasu z uwagi na blokujące wjazd na drogę leśną samochody" - napisał leśniczy Sadecki we wpisie na Facebooku. Wjazd karetki do lasu znacznie się opóźnił, a leśnicy zapowiadają, że w najbliższych dniach będą wzmożone patrole Straży Leśnej, "aby takie sytuacje nie spowodowały większej tragedii".

Reklama

Czy można parkować w lesie?

Wjazd do lasu, co do zasady, jest zabroniony - do lasu nie mogą wjeżdżać ani pojazdy osobowe ani też skutery, quady, a nawet zaprzęgi konne. Istnieją jednak wyjątki od tej zasady - leśniczy może bowiem, także w formie ustnej, wydać zezwolenie na jednorazowy wjazd do lasu. Jeśli jednak widzimy drogę leśną, nawet taką, przed którą stoi otwarty szlaban, to parkowanie w lesie czy wjazd do niego jest zabroniony.

Drogi leśne, przy których postawiono na przykład tablice z podaną odległością do miejscowości, znaki drogowe (np. parking 3 km) czy tabliczki z nazwą ulicy mają status publicznych, a to oznacza, że można się po nich poruszać, nawet jeśli nie są utwardzone.

Z zakazu wjazdu do lasu zwolnione są następujące grupy:

  • Osoby niepełnosprawne: Osoby z niepełnosprawnością, korzystające z pojazdów oznaczonych odpowiednim identyfikatorem, mają prawo wjeżdżać do lasu drogami leśnymi, nawet jeśli nie są one oznakowane.
  • Służby: Wjazd do lasu jest również dozwolony dla służb ratunkowych, policji, straży granicznej, straży pożarnej oraz innych służb w związku z wykonywaniem ich obowiązków. 
  • Pracownicy leśni: Osoby pracujące na terenie lasu, takie jak leśnicy, myśliwi czy pszczelarze, mogą legalnie poruszać się po drogach leśnych.
  • Osoby z pozwoleniem: Wjazd do lasu mogą mieć także osoby, które otrzymały zezwolenie od leśniczego, zarówno ustne, jak i pisemne.

Parkowanie w lesie

Jest dozwolone w miejscach do tego wyznaczonych, czyli na parkingach leśnych. To tam kierowcy powinni pozostawić swój samochód, by nie narazić się na mandat. Jeśli zaparkujemy w miejscu niedozwolonym, strażnik leśny może zdecydować o odholowaniu pojazdu, bo ten może utrudniać migrację zwierząt czy niszczyć roślinność.

Mandat za wjazd do lasu

Mandat za wjazd do lasu może skutkować nałożeniem mandatu w wysokości od 20 do 5000 zł. Dodatkowo, za niszczenie roślinności grozi mandat w wysokości 500 zł. Aby się na niego nie narażać, przed wizytą w lesie warto wejść na stronę danego nadleśnictwa, by zapoznać się z mapą miejsc, w których można legalnie i bezpiecznie pozostawić samochód.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mandat karny | wjazd do lasu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy