Wyprzedzasz między znakami A-16 i D-6? Szykuj się na 1500 zł mandatu

Wyprzedzanie to jeden z trudniejszych, ale też najczęściej wykonywanych manewrów na drodze, który możemy wykonać jedynie w określonych warunkach. Wielu kierowców nie wie, że wyprzedzać nie można nie tylko na skrzyżowaniach i odcinkach z zakazem wyprzedzania, a inni twierdzą, że podwójna linia ciągła jest jednoznaczna z zakazem wyprzedzania. Ani jedna teoria ani druga nie jest do końca prawdziwa. Jednymi z najważniejszych znaków zabraniających wyprzedzania są znaki A-16 i D-6. za manewr wyprzedzania w pobliżu tych znaków możemy zarobić obecnie jeden z najbardziej surowych mandatów.

Kierowcom bardzo często zdarza się jeździć na pamięć i nie zwracać uwagi na znaki drogowe, które często ostrzegają przed niebezpieczeństwem lub zabraniają wykonywania pewnych manewrów na drodze. Ignorując te znaki wykonują manewry, które są w danym miejscu lub na danym odcinku niedozwolone. Najlepszym przykładem jest tu manewr wyprzedzania, który można wykonać jedynie w określonych warunkach, a w rozporządzeniu o znakach drogowych jest co najmniej kilka znaków, które według przepisów ruchu drogowego są jednoznaczne z zakazem wyprzedzania. Chyba najważniejszymi, choć nie jedynymi są znaki A-16 i D-6, na których wyprzedzanie jest kategorycznie zabronione przez przepisy. A kara za taki manewr jest bardzo dotkliwa.

Reklama

Znak A-16 - co oznacza?

A-16  to znak ostrzegawczy informujący jadącego kierowcę o zbliżaniu się do przejścia dla pieszych, które może może charakteryzować się utrudnioną widocznością lub znajdować się w miejscu potencjalnie niebezpiecznym dla pieszych. To ikona przejścia dla pieszych na żółtym trójkącie z czerwoną obwódką. Tego typu znak stawia się na drogach, gdzie dozwolona prędkość maksymalna pojazdów przekracza wartość 60 km/h, a także przejściach bez sygnalizacji świetlnej oraz w miejscach znajdujących się pomiędzy skrzyżowaniami, gdzie znak przejścia dla pieszych może być gorzej widoczny.

Znak D-6 - co oznacza?

Znak D-6 powinien być doskonale znany każdemu kierowcy, bowiem określa on po prostu przejście dla pieszych i jest umieszczony w odległości 0,5 metra od krawędzi pasów przejścia, czyli znaków poziomych P-10. D-6 to symbol przejścia dla pieszych wpisany w biały trójkąt, na niebieskim tle. Sam znak przejścia dla pieszych nie jest równoznaczny z zakazem wyprzedzania, bowiem są sytuacje kiedy na przejściu dla pieszych można wyprzedzać, ale tylko wtedy, gdy spełnione są określone warunki. Jeśli jednak znak D-6 występuje w sąsiedztwie znaku A-16 powinien być to jasny i zrozumiały komunikat, że w tym miejscu powinniśmy zrezygnować z manewru wyprzedzania i poczekać na bardziej dogodny moment.

Znak A-16 i D-16 - czy można wyprzedzać?

Według przepisów drogowych, kierowca w takim miejscu powinien zachować szczególną ostrożność, a także ustąpić pierwszeństwa pieszym wchodzącym oraz znajdującym się na przejściu dla pieszych. Kierowca powinien również pamiętać, że obowiązuje zakaz wyprzedzania pojazdów na przejściach dla pieszych oraz bezpośrednio przed nimi, z wyłączeniem sytuacji, kiedy ruch na przejściu jest kierowany i nie zabraniają tego inne znaki (np. na drodze dwupasmowej ze światłami). Oprócz tego kierowca powinien wiedzieć, że na przejściu zabrania się jeszcze: 

  • omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,
  • jazdy wzdłuż po przejściu dla pieszych.

Dotyczy to oczywiście zarówno znaku A-16 jak i D-6 - zatem widząc przejście dla pieszych - noga z gazu. 

Wyprzedzanie między znakami A-16 i D-6. Jaki mandat?

Za wyprzedzanie pomiędzy znakami A-16 i D-6 powoduje nie tylko bardzo niebezpieczną sytuację, ale też naraża się na surowe konsekwencje w postaci dotkliwego mandatu. Jeśli zostaniemy złapani na takim wykroczeniu policjant nie zawaha się wystawić mandatu, który wynosi aż 1500 zł i 15 punktów karnych. Na dodatek wykroczenie to podlega recydywie, zatem za kolejne podobne wykroczenie w ciągu 2 lat, zapłacimy już nie 1500, a 3000 zł kary.

Kiedy jeszcze nie można wyprzedzać?

O tym gdzie jeszcze nie można wyprzedzać informuje art. 24 ustęp 7 prawa o ruchu drogowym. Zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni:

  1. przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia;
  2. na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi;
  3. na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.

Od tej reguły są jednak wyjątki, o których mówią kolejne ustępy artykułu 24: 

Wyprzedzać nie można również na przejazdach kolejowych, a także na podwójnej ciągłej, jeśli manewr wyprzedzania jest równoznaczny z przejechaniem lub najechaniem na linię. 

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy