Ważny kod 01.06 w prawie jazdy. Sprawdź, czy go masz, bo kara będzie sroga

W blankiecie prawa jazdy zapisane jest więcej informacji niż wydaje się przeciętnemu kierowcy. Niezwykle istotne są np. specjalne kody liczbowe. Brak wiedzy o ich znaczeniu może się zakończyć wysokim mandatem, tak jest np. w przypadku kodu 01.06 w prawi jazdy.

Większość kierowców przestaje na bieżąco śledzić zmiany w kodeksie drogowym, gdy wreszcie uda im się zdobyć uprawnione prawo jazdy. Cieszą się dokumentem i jazdą samochodem. Samym blankietem mało kto zaprząta sobie głowę, szczególnie że już trzeba go wozić ze sobą. Tymczasem jest tam niezwykle ważna rubryka 12.

Załącznik nr 1 do rozporządzenia w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami stwierdza, że:

Kody od 01.01 do 01.07 w prawie jazdy

Wspomniany załącznik liczy ponad trzydzieści pozycji, ale sam punkt 1 - mówiący o kodzie 01 - "wymagana korekta lub ochrona wzroku" wyróżnia aż pięć konkretnych przypadków. Są to:

Reklama
  • 01.01 - okulary,
  • 01.02 - soczewka(i) kontaktowa(e),
  • 01.05 - przepaska na oko,
  • 01.06 - okulary lub soczewki kontaktowe,
  • 01.07 - indywidualna korekta lub ochrona wzroku.


U niektórych osób spotkać można również - stosowane wcześniej - kody: 01.03 - okulary ochronne i 01.04 - szkła przyciemnione, które zniknęły z załącznika przy okazji jego nowelizacji.

Ograniczeń jest oczywiście zdecydowanie więcej. Kod 02 mówi np. o wymaganej korekcie słuchu lub "wspomaganiu komunikacji",  03 o protezach lub szynach ortopedycznych, a kilkadziesiąt kolejnych szczegółowo opisuje niezbędne przeróbki w pojeździe uprawnionego do kierowania.

Jazda samochodem bez obowiązkowych okularów. Jaki mandat?

O ile osoby niepełnosprawne ruchowo doskonale zdają sobie sprawę z własnych ograniczeń, o tyle kierowcy, którzy - zgodnie z kodem w rubryce 12. prawa jazdy powinni obligatoryjnie jeździć w okularach - często o nich zapominają. Przykładem mogą być chociażby krótkowidze, których wzrok z wiekiem - w wyniku naturalnego procesu starzenia (tzw. starczowzroczność) - może znacząco się poprawić.

Jeśli w czasie policyjnej kontroli funkcjonariusz zauważy, że mimo kodu obligującego nas do jazdy w okularach prowadzimy bez nich, sięgnie po bloczek mandatowy. Kara może wynieść aż 1500 zł. 

Od wielu lat kierowanie pojazdem bez okularów lub soczewek kontaktowych traktowane mogło być przez policjantów ruchu drogowego jako jazda bez uprawnień (chociaż praktyce dość często przymykali na to oko). Przed 1 stycznia 2022 roku groził za to mandat w wysokości 500 złotych. Obecnie grzywna za takie wykroczenie, wynosi już 1500 zł!

Jak zmienić kod w prawie jazdy?

Kody stosowane w rubryce 12. prawa jazdy rozróżniają okulary (kod 01.01) i soczewki kontaktowe (kod 01.02). Wymiennie stosować je mogą wyłącznie kierowcy z kodem 01.06 definiującym "okulary lub soczewki kontaktowe".

Dlatego radzimy przyjrzeć się rubryce 12. w posiadanym prawie jazdy i - jeśli znajdziemy w niej stosowne kody - jazdę w okularach lub soczewkach. Jeśli w naszym przypadku nastąpiła zmiana stanu zdrowia (np. poprawa wzroku) proponujemy jak najszybciej udać się do lekarza uprawnionego do badań kierowców

Za badanie zapłacimy 200 zł. Wymiana dokumentu w wydziale komunikacji  to koszty 100 zł i 50 groszy.

Warto pamiętać, że informacje o kodach w prawie jazdy zapisane w bazie danych, więc policjanci będą mogli je sprawdzić podczas kontroli drogowej niezależnie od tego, czy kierowca ma przy sobie fizyczny dokument prawa jazdy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prawo jazdy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama