W tych sytuacjach parkowanie na chodniku jest kategorycznie zabronione

Parkowanie w dużych miastach to często jeden wielki problem. Brak wystarczającej liczby miejsc powoduje, że kierowcy szukają wolnego skrawka do pozostawienia samochodu. Przepisy dopuszczają parkowanie samochodu na chodniku, ale warto wiedzieć, kiedy tak naprawdę jest dozwolone.

Przepisy obowiązuje w Polsce potrafią być niejednoznaczne i pozostawiać zbyt dużo miejsca do luźnej interpretacji. Parkowanie na chodniku jest jedną z kwestii, która budzi sporo emocji wśród kierowców oraz pieszych.

Kwestię parkowania na chodniku omawia art. 47 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Znajduje się tam informacja, że zatrzymywanie pojazdu na chodniku jest możliwe pod pewnymi warunkami.

Ważne są trzy kryteria. Jedno z nich to ilość miejsca dla pieszych, drugie to dopuszczalna masa całkowita pojazdu, a trzecia kwestia to znaki drogowe występujące w tym miejscu.

Reklama

Parkowanie na chodniku a DMC samochodu

Wielu kierowców nie jest świadomych, że dopuszczalna masa całkowita pojazdu (DMC) to jeden z czynników, które umożliwiają lub zabraniają parkowania na chodniku. W tej kwestii obowiązuje limit 2500 kg. To oznacza, że większość samochodów dostawczych, limuzyn lub dużych SUV-ów nie może parkować na chodniku.

Żeby sprawdzić dopuszczalną masę całkowitą pojazdu (DMC) wystarczy odszukać w dowodzie rejestracyjnym wartości wpisanej w pole F2.

Ile miejsca dla pieszych

Decydując się na parkowanie na chodniku warto przestrzegać kwestii wolnej przestrzeni dla pieszych. Przepisy precyzują, że musi to być przynajmniej 1,5 metra, ale w miejscach o dużym natężeniu ruchu ilość miejsca musi być stosunkowo większa. Kierowca parkując w takim miejscu powinien prawidłowo ocenić, czy pozostawił odpowiednio dużo miejsca dla przechodzących tamtędy pieszych.

Warto mieć na uwadze, że strażnik miejski lub policjant może zupełnie inaczej zinterpretować ilość miejsca. W takim wypadku na kole pojawi się blokada lub pojazd może zostać odholowany, gdy będzie paraliżować ruch na chodniku.

Parkowanie blisko przejścia dla pieszych i skrzyżowania

Przepisy jednoznacznie definiują, ile metrów od przejścia dla pieszych lub skrzyżowania można parkować. Samochód powinien być zaparkowany tak, żeby przede wszystkim nie utrudniać przejścia pieszym, a także nie ograniczać widoczności innym uczestnikom ruchu drogowego. Zgodnie z przepisami jest to odległość wynosząca co najmniej 10 metrów.

Ulice jednokierunkowe mogą być wyjątkiem. Auta zaparkowane za przejściem dla pieszych na takich ulicach nie ograniczają widoczności dla pojazdów jadących z naprzeciwka.

Parkowanie w strefie zamieszkania

Tutaj kwestię parkowania na chodniku wyjaśnia art. 49 ust. 2 pkt.4 ustawy prawo o ruchu drogowym, które mówi jasno, że "zabrania się postoju w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu".

Zatem jeśli na chodniku nie pojawiło się ewidentne oznaczenie, że jest to miejsce do parkowania - możemy o nim zapomnieć. Przepis wymienia jeszcze kilka sytuacji, w których parkowanie jest bezwzględnie zabronione:

  • w miejscu utrudniającym wjazd lub wyjazd, w szczególności do i z bramy, garażu, parkingu lub wnęki postojowej;
  • w miejscu utrudniającym dostęp do innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu lub wyjazd tego pojazdu.

Mandat za parkowanie na chodniku

Według nowego taryfikatora mandatów parkowanie na chodniku grozi grzywną w wysokości 100 złotych. Do tego kierowca zostanie ukarany jednym punktem karnym. Jednak od 17 września br. wchodzi w życie kolejna modyfikacja taryfikatora, która wprowadza podwyżkę. Kierowca za taki występek otrzyma dwa punkty karne. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: parkowanie | mandaty | piesi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy