W jednej sytuacji dzwoń na 112, w drugiej niekoniecznie. Różnic jest więcej

Na drogach dochodzi dziennie do kilkuset stłuczek i kilkudziesięciu wypadków - czym różni się jedno od drugiego? Stłuczka, czyli kolizja, to nic innego jak zdarzenie drogowe, w którym nie ma osób rannych, natomiast wypadek to sytuacja, w której, poza uszkodzonym mieniem, są także osoby, które doznały lżejszych lub poważniejszych obrażeń. Jak się zachować po kolizji, a jak po wypadku i czego unikać?

Jak zachować się w razie kolizji, a jak po wypadku?
Jak zachować się w razie kolizji, a jak po wypadku?GERARD/REPORTEREast News

W swoich biuletynach policjanci podkreślają, że każdy uczestnik ruchu, zgodnie z zapisami w ustawie Prawo o ruchu drogowym, powinien "unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, a przez działanie rozumie się również zaniechanie". Co to konkretnie oznacza?

Jeśli dojdzie do zagrożenia w ruchu drogowym należy zrobić wszystko, aby je niezwłocznie usunąć, a jeśli nie jest to możliwe, powiadomić o nim innych uczestników ruchu. W polskim prawie istnieje rozróżnienie między wypadkiem, a kolizją i zgodnie z nim należy podjąć odpowiednie czynności - albo wręcz przeciwnie, na przykład, jak mówi prawo, "nie podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku".

Wypadek a kolizja - czym się różnią?

Jak wspomnieliśmy we wstępie, wypadek to takie zdarzenie drogowe, w którym są osoby poszkodowane. Prawo jednak precyzyjnie określa ramy czasowe ewentualnej hospitalizacji, jeśli zdarzenie ma zostać uznane jako wypadek.

Wypadek drogowy to zdarzenie wynikające z co najmniej nieumyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym (lądowym, wodnym lub powietrznym), którego skutkiem są obrażenia ciała innej osoby skutkujące naruszeniem czynności narządu ciała lub rozstrojem zdrowia trwającym powyżej 7 dni, lub śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu

Zdarzenie nie jest klasyfikowane jako wypadek drogowy, gdy:

  • nie wynika z naruszenia zasad bezpieczeństwa ruchu,
  • obrażeń doznał wyłącznie sprawca zdarzenia,
  • spowodowane obrażenia skutkowały naruszeniem czynności narządu ciała lub rozstrojem zdrowia trwającym 7 dni lub krócej

Czym jest kolizja? To takie zdarzenie, w którym nikt nie ucierpiał, a uszkodzone zostało jedynie mienie (auta, budynek, infrastruktura uliczna). W przypadku kolizji nie jest konieczne wzywanie policji, jeśli uczestnicy zdarzenia są zgodni co do tego, kto ją spowodował. Policję natomiast trzeba wezwać zawsze, gdy zachodzi podejrzenie, że jeden z uczestników jest pod wpływem alkoholu lub gdy strony nie są w stanie się dogadać co do tego, kto spowodował kolizję.

Co zrobić w razie kolizji?

Zgodnie z art 44. ustawy Prawo o ruchu drogowym w razie kolizji należy wykonać kilka ważnych czynności. Trzeba bezpiecznie zatrzymać pojazd, nie stwarzając dodatkowego zagrożenia w ruchu drogowym. Następnie powinno się zabezpieczyć miejsce wypadku poprzez podjęcie odpowiednich działań zapewniających bezpieczeństwo ruchu. O czym mowa? Oczywiście o wystawieniu trójkąta ostrzegawczego, który jest obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu w Polsce.

W sytuacji, gdy nie ma osób zabitych ani rannych, należy usunąć pojazd z miejsca zdarzenia w celu przywrócenia płynności ruchu. Ponadto, na żądanie innych uczestników wypadku, kierujący jest zobowiązany udostępnić swoje dane osobowe, dane właściciela lub posiadacza pojazdu oraz informacje o ubezpieczycielu OC i zawartej umowie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Jak się zachować w razie wypadku?

Gdy w zdarzeniu są osoby zabite lub ranne, pod żadnym pozorem nie wolno przemieszczać samochodów uczestniczących w zdarzeniu - chodzi bowiem o to, by policja, która przybędzie na miejsce, miała jasny obraz sytuacji i mogła precyzyjnie określić, jak doszło do wypadku. W Polsce obowiązuje prawo, które wymaga od świadków zdarzenia udzielenia pomocy, przy czym samo wykonanie telefonu na numer 112 jest już uznawane za taką czynność. W miarę własnych możliwości warto jednak, jeśli zachodzi taka potrzeba, udzielić pomocy poszkodowanym uważając przy tym, by odpowiednio zabezpieczyć miejsce zdarzenia.

W przypadku braku służb ratunkowych na miejscu zdarzenia, warto zebrać dane personalne świadków wypadku lub numery rejestracyjne pojazdów, których kierowcy mogli być świadkami zdarzenia.

PolicjaPolicja