Upadek drzewa uszkodził samochód. Co z odszkodowaniem?

Z powodu letnich upałów pogoda potrafi być nieprzewidywalna. W związku z tym dość często dochodzi do gwałtownych zjawisk atmosferycznych, takich jak wichury. Sprawdzamy, co w sytuacji, gdy samochód zostanie zniszczony przez drzewo. Uzyskanie odszkodowania wcale nie będzie łatwe.

Najczęściej latem możemy się spodziewać gwałtownych burz, wichur i opadów gradu. Choć w naszej szerokości geograficznej te zjawiska są raczej umiarkowane, to i tak zdarzają się straty majątkowe z powodu ich działalności.

Najczęściej uszkodzeniu ulegają samochody, które były zaparkowane w okolicy drzew. Trzeba mieć świadomość, że posiadanie ubezpieczenia autocasco nie zawsze oznacza, że ubezpieczenie zostanie wypłacone. Czasami trzeba będzie próbować uzyskać rekompensatę z OC zarządcy terenu, na którym doszło do zniszczenia samochodu np. przez powalone drzewo.

Reklama

Upadek drzewa na samochód - czyja wina?

Jak precyzuje art. 48 Kodeksu cywilnego, drzewo jest integralną częścią gruntu, na którym rośnie. Każdy grunt ma swojego właściciela lub osobę odpowiedzialną za utrzymanie - może to być osoba prywatna, firma, miasto lub spółdzielnia. Trzeba mieć na uwadze, że nie zawsze właściciel gruntu ponosi odpowiedzialność za zdarzenie.

Samochód uszkodzony przez drzewo można naprawić z ubezpieczenia OC nieruchomości. Gdy właściciel gruntu nie wykupił polisy OC, trzeba będzie dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej. Najlepiej mieć wtedy dowody, że drzewo lub jego fragment uszkodziło samochód z winy właściciela nieruchomości.

Upadek drzewa na samochód a likwidacja z autocasco

Uzyskanie odszkodowania z ubezpieczenia autocasco będzie najłatwiejszy, ale trzeba być przygotowanym, że ubezpieczyciel będzie bardzo drobiazgowy w kwestii likwidacji szkody. Dlatego warto odpowiednio wcześniej zapoznać się z warunkami ubezpieczenia i procedurami zawartymi w umowie.

W innym wypadku ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia odszkodowania lub wypłaci tylko ułamek tej kwoty. Umożliwiają to przepisy, a konkretnie art. 826 § 3 k.c., który stanowi:

W związku z powyższymi przepisami warto postarać się, żeby zrobić wszystko, aby nie dać powodów do odrzucenia roszczenia przez ubezpieczyciela. W pierwszej kolejności należy zadbać o dopełnienie wszelkich procedur narzuconych w warunkach umowy polisy.

Upadek drzewa a termin zgłoszenia szkody z autocasco

Kluczową kwestią może być data i forma zgłoszenia szkody. Niektórzy ubezpieczyciele wymagają pisemnego zgłoszenia, a u niektórych wystarczy telefoniczne zgłoszenie. Zwykle mamy na to kilka dni, ale zdarzają się firmy, które wymagają zgłoszenia w ciągu 24 lub 48 godzin.

Warto na uwadze, że "wykrycie szkody" lub "uzyskanie informacji o szkodzie" nie jest równoznaczne z datą zdarzenia. Jeśli dojdzie do uszkodzenia podczas naszej nieobecności, ubezpieczyciel nie może zarzucić nam niedotrzymania terminu zgłoszenia szkody.

Upadek drzewa - zakres ubezpieczenia autocasco i dowody

Wybierając polisę autocasco warto zwrócić uwagę na kwestię szkód wyrządzonych przez naturę, żeby wichura lub grad były uwzględnione w ubezpieczeniu. Często w polisach są zawarte wyłączenia. Wtedy uzyskanie odszkodowania będzie niemożliwe.

Przy okazji warto zadbać o zebranie jak największej ilości dowodów potwierdzających wersję wydarzeń. Przydadzą się zdjęcia wykonane zaraz po zdarzeniu, nieoceniony może się okazać raport lub notatka policyjna. To ważne w sytuacji, gdy samochód przygniótł konar, straż pożarna może usunąć dowód nie czekając na likwidatora.

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy