Tysiące kierowców mogą stracić pracę. Muszą zgłosić się do urzędu
Urzędy przypominają kierowcom o niezbędności dostarczenia wymaganych dokumentów, które umożliwią im kontynuowanie swojej zawodowej działalności. Ten problem dotyczy setek tysięcy osób, które zajmują się transportem pasażerów, w tym kierowców taksówek i busów, którzy muszą posiadać ważną licencję na przewóz osób. Czasu na dopełnienie tych formalności jest coraz mniej.
To już pewne. Osoby pracujące w zawodach, które wymagają licencji do przewozu pasażerów, muszą się udać do urzędu i dostarczyć nowe dokumenty.
Zgodnie z ustawą z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych ustaw (Dz.U. 2023 r., poz. 1123), zmianie uległy m.in. przepisy dotyczące przewozu osób:
- samochodem osobowym,
- pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą
- taksówką.
Przepisy te zobowiązują kierowców, którzy chcą posiadać licencję do przewozu osób, do przedstawienia w urzędzie:
- dokumentu potwierdzający posiadanie uprawnienia do kierowania pojazdem samochodowym (prawo jazdy kat. B),
- orzeczenia potwierdzającego brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy,
- orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy
- zaświadczenia o niekaralności opatrzonego datą nie wcześniejszą niż miesiąc przed złożeniem wniosku.
Zgodnie z nowelizacją przepisów, konieczność złożenia nowych dokumentów dotyczy wszystkich posiadaczy licencji wydanych przed 17 września 2023 r.
Zgodnie z regulacjami, konieczne jest dostarczenie dokumentów potwierdzających spełnienie warunków uzyskania licencji do przewozu osób w formie pisemnej, można to zrobić w formie papierowej, jak i elektronicznej, do 31 marca 2024 roku. Urząd będzie miał następnie 14 dni na sprawdzenie tych dokumentów i powiadomienie osoby składającej je o wynikach weryfikacji.
Zgodnie z art. 14 ust. 1. wspomnianej ustawy, licencje wydane przed dniem wejścia w życie ustawy zachowują ważność do upływu okresu, na który zostały udzielone, ale nie później niż dnia 30 czerwca 2024 r. Kierowcy, którzy nie złożą dokumentów w wyznaczonym terminie, najpóźniej z dniem 30 czerwca 2024 r. stracą więc możliwość wykonywania pracy polegającej na przewożeniu pasażerów.