Trzy pasy ruchu, zmiana na środkowy. Kto ma pierwszeństwo?
Chwila nieuwagi podczas prowadzenia samochodu może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze. Kierujący powinien zachować szczególną ostrożność podczas zmiany pasa ruchu. Nie zawsze wiadomo jednak, jak wykonać ten manewr prawidłowo. Trzy pasy ruchu, zmiana na środkowy. Kto ma pierwszeństwo? Kodeks drogowy ma na to odpowiedź.
Na początek warto przypomnieć sobie, co to jest pas ruchu i jak go zmienić prawidłowo. Według kodeksu drogowego pas ruchu to każdy z podłużnych pasów jezdni wystarczający do ruchu jednego rzędu pojazdów wielośladowych. Może być on oznaczony lub nieoznaczony znakami drogowymi.
Prawidłową zmianę pasa ruchu należy rozpocząć od zbliżenia się do prawej krawędzi jezdni, jeśli kierowca zamierza skręcić w prawo. W przypadku zamiaru skrętu w lewo należy zbliżyć się do środka jezdni lub na jezdni jednokierunkowej do jej lewej krawędzi.
Nie ma obowiązku zbliżania się do żadnej z krawędzi jezdni podczas zmiany pasa ruchu, jeśli dopuszczalna jest jazda tylko w jednym kierunku.
Pierwszeństwo przy zmianie pasa na drodze wielopasmowej wynika z artykułu 22 ust. 4 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym nazywanej potocznie kodeksem drogowym. Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa z lewego na prawy?
Kierowca zmieniający aktualnie zajmowany pas ruchu zobowiązany jest ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać.
Zmieniając pas z lewego na prawy np. po zakończonym manewrze wyprzedzania, kierowca musi zachować bezpieczną odległość od pojazdu, który znajduje się na tym pasie.
Sytuacja może wydawać się nieco bardziej skomplikowana, gdy droga wielopasmowa składa się z trzech pasów.
Kto ma pierwszeństwo, jeśli dwóch kierujących pojazdami, które znajdują się na skrajnych pasach drogi, chce zająć pas środkowy?
Według artykułu 22 ust. 4 Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym kierowca jadący lewym pasem musi ustąpić miejsca kierowcy jadącemu pasem prawym. Wjeżdżając z prawej strony na pas ruchu, kierowca ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy.
Podobnie jak w sytuacji zmiany pasa z lewego na prawy, tak i w przypadku zmieniania pasa z prawego na lewy, pierwszeństwo zawsze ma kierujący pojazdem, który aktualnie znajduje się na pasie ruchu.
Kierowca, który chce wjechać na lewy pas, musi upewnić się, że nie zajedzie drogi pojazdowi jadącemu tym pasem ruchu.
Kierowcom zdarza się zapominać o tej zasadzie. Efektem są groźne sytuacje występujące np. na drogach ekspresowych lub autostradach, gdzie wolniej jadące pojazdy wjeżdżają na lewy pas bez upewnienia się, czy jest on wolny.
Dochodzi wtedy często do gwałtownego hamowania samochodu jadącego lewym pasem w celu uniknięcia kolizji z pojazdem, który wjechał z prawego pasa.
Obowiązkowa "jazda na suwak" zwiększa płynność ruchu w warunkach znacznego zmniejszenia prędkości, gdy zbliża się koniec pasa ruchu. Kto ma pierwszeństwo? Kierujący pojazdem, który jedzie w tym samym kierunku pasem umożliwiającym kontynuację jazdy, zobowiązany jest do wpuszczenia jednego pojazdu, który jedzie sąsiednim pasem zanikającym, lub gdy na tym pasie występują przeszkody uniemożliwiające jazdę.
W sytuacji, gdy dwa zewnętrzne pasy zanikają lub są nieprzejezdne, kierujący jadący środkowym pasem, zobowiązany jest wykazać się i wiedzą, i cierpliwością. Do jego zadań, według zapisów kodeksu drogowego, należy wpuszczenie jednego pojazdu z lewego pasa i jednego z prawego pasa ruchu.
***