Tramwaj czy samochód? Kto ma pierwszeństwo? Te znaki wprowadzają w błąd

W tej sytuacji żaden kierowca nie powinien mieć problemu, jednak wiele osób nie wie, jak się zachować. Tramwaj i samochód jadą drogą główną, przy czym trawmaj skręca w lewo, a samochód jedzie prosto. Kto ma pierwszeństwo?

Gdy tramwaj jest na drodze podporządkowanej - nie ma pierwszeństwa

Popatrzcie na rysunek:

Czy w tej sytuacji pierwszeństwo ma tramwaj czy samochód? Oczywiście samochód, gdyż znajduje się on na drodze z pierwszeństwem:

W pokazanej powyżej sytuacji nie może być mowy o sytuacji równorzędnej, gdyż samochód znajduje się na drodze z pierwszeństwem, a tramwaj na drodze podporządkowanej. Pierwszeństwo ma zatem samochód przed tramwajem.

Zapamiętajcie: tramwaj ma tylko wtedy pierwszeństwo przed innym samochodem (z racji tego, że jest pojazdem szynowym), jeżeli tramwaj i samochód znajdują się w sytuacji równorzędnej.

Reklama

Sytuacja równorzędna - wówczas tramwaj ma pierwszeństwo

A teraz porównajmy to z inną sytuacją:

Tutaj na skrzyżowaniu nie ma pierwszeństwa łamanego. Tramwaj i samochód znajduje się na drodze z pierwszeństwem, a więc w sytuacji równorzędnej i wówczas tramwaj jako pojazd szynowy będzie miał pierwszeństwo przed samochodem, mimo że skręca w lewo, podczas gdy auto jedzie prosto.

Pierwszeństwo przejazdu. Jaka jest różnica między tramwajem a samochodem?

Gdyby na miejscu tramwaju znalazł się inny pojazd (nieszynowy), to wówczas jadący prosto samochód miałby pierwszeństwo przed tym skręcającym. W sytuacji, kiedy o pierwszeństwie decydują znaki drogowe, pierwszeństwo tramwaju jako pojazdu szynowego nie obowiązuje.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pierwszeństwo przejazdu | tramwaj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy