To w końcu włączać kierunkowskaz, jak jedzie się drogą z pierwszeństwem?

Jak używać kierunkowskazów na drodze, na której pierwszeństwo wyznaczone jest znakami T-6?

Na czym polega pierwszeństwo łamane

Pierwszeństwo łamane to umowne określenie na skrzyżowanie, na którym droga z pierwszeństwem przebiega inaczej niż na wprost. Takie skrzyżowanie można rozpoznać dzięki znakom D-1 lub A-7 oraz tablicy pomocniczej T-6.

Kierunkowskaz na drodze z pierwszeństwem

Warto pamiętać, że na skrzyżowaniu z pierwszeństwem łamanym należy poruszać się tak samo jak na każdym skrzyżowaniu, bez względu na to jak przebiega droga z pierwszeństwem.

W takim miejscu rozróżniamy trzy kierunki jazdy: na wprost, w lewo, w prawo. Wystarczy zapamiętać tę podstawową zasadę, żeby wiedzieć, jak prawidłowo używać kierunkowskazu na takim skrzyżowaniu. Niezależnie od tego, w którą stronę obowiązuje pierwszeństwo, jeśli skręcamy - używamy kierunkowskazu. Jeśli jedziemy na wprost - nie używamy kierunkowskazu.

Reklama

Wielu kierowców błędnie interpretuje przepisy twierdząc, że jadąc zgodnie z pierwszeństwem nie trzeba sygnalizować skrętu. Niektórzy jadąc prosto i opuszczając drogę z pierwszeństwem używają kierunkowskazu. Oba powyższe zachowania są błędne.

Kwestię używania kierunkowskazu precyzują również przepisy, a konkretnie art. 22.5 Prawa o ruchu drogowym:

Mandat za złe użycie kierunkowskazów

Błędne sygnalizowanie manewru podczas przejazdu przez skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym powoduje, że inne osoby muszą zachowywać ograniczone zaufanie, żeby nie doprowadzić do niebezpieczeństwa lub kolizji. Nieprawidłowe używanie kierunkowskazu jest wykroczeniem, za które według taryfikatora grozi mandat w wysokości 200 zł.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: znaki drogowe | pierwszeństwo | skrzyżowanie | kierunkowskazy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy