Szef każe pracownikowi dmuchać w alkomat. Sejm zmienił dziurawe przepisy

Pracodawcy będą mogli legalnie kontrolować trzeźwość pracowników (zdjęcie ilustracyjne)
Pracodawcy będą mogli legalnie kontrolować trzeźwość pracowników (zdjęcie ilustracyjne)Fot. Piotr JedzuraReporter

Posłowie zgodni jak nigdy - "dmuchanie" w pracy będzie legalne

Badanie trzeźwości pracowników. Polskie prawo jest dziurawe

Pracodawca może przetwarzać informację o obecności w organizmie pracownika alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu, jedynie za zgodą wyrażoną z inicjatywy tego pracownika.
  • badanie odbywa się na żądanie kierownika zakładu pracy, osoby przez niego upoważnionej lub pracownika, co do którego zachodzi uzasadnione podejrzenie, że spożywał alkohol w czasie pracy lub stawił się do niej w stanie po użyciu alkoholu,
  • badanie stanu trzeźwości pracownika przeprowadza uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego (policja), zaś zabiegu pobrania krwi dokonuje osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje zawodowe.
W świetle powyższego nie ulega wątpliwości, że w obecnym stanie prawnym brak jest podstaw do samodzielnego przeprowadzania przez pracodawcę kontroli pracowników na obecność w ich organizmach alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu - czytamy w uzasadnieniu sejmowego projektu.

Jeździsz służbówką - będziesz dmuchał. Pracodawca legalnie sprawdzi trzeźwość pracownika

"Sposób ustalenia grupy lub grup pracowników podlegających kontroli trzeźwości będzie uzależniony w szczególności od branży, w której pracodawca działa" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Jak będzie wyglądać kontrola trzeźwości w pracy?

Kiedy badania trzeźwości w pracy?

Moto Flesz - odcinek 67. O nowej Hondzie Type R, Oplu Astra Electric i Ferrari PurosangueINTERIA.PL