Światła przeciwmgielne tylne. Powinny świecić się dwa czy jedno?
Prawo o ruchu drogowym precyzyjnie określa zasady korzystania ze świateł samochodowych. Dotyczy to też świateł przeciwmgielnych tylnych. Jednak nie wszyscy kierowcy znają przepisy i wiedzą, jak z nich prawidłowo korzystać. Do czego służą tylne światła przeciwmgielne samochodu osobowego, kiedy należy z nich korzystać i czy wystarczy, by świeciło się jedno?
Spis treści:
Zasady korzystania ze świateł samochodowych w Polsce
Przepisy regulujące sposób korzystania z konkretnych typów świateł samochodowych znajdują się w art. 51 i 52 ustawy Prawo o ruchu drogowym.
W dużym skrócie - na polskich drogach przy dobrej widoczności obowiązkowe jest korzystanie ze świateł mijania. Od świtu do zmierzchu można je zastąpić światłami do jazdy dziennej, a od zmierzchu do świtu i przy zastosowaniu się do kilku dodatkowych reguł - światłami drogowymi. Nieprzestrzeganie tych zasad może skończyć się mandatem w wysokości 100 zł i 2 punktów karnych.
Wszystkie pozostałe typy świateł mogą być wykorzystywane tylko w konkretnych okolicznościach. Jednym z nich są światła przeciwmgielne tylne. W samochodzie osobowym służą one do tego, by dokładnie określić pozycję poruszającego się pojazdu przy słabej przejrzystości powietrza.
Kiedy używać tylnych świateł przeciwmgielnych?
O możliwości korzystania z tylnych świateł przeciwmgielnych w danych sytuacjach informuje art. 30 §3 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z zapisem można ich używać tylko, gdy przejrzystość powietrza zmniejsza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m.
Ograniczenie to wynika z faktu, że intensywne i czerwone światło przeciwmgielne tylne może być dla pozostałych kierowców oślepiające. Dlatego, gdy tylko warunki pogodowe ulegną poprawie, kierowca jest zobowiązany do wyłączenia tych świateł.
Co istotne, art. 30 §3 ustawy Prawo o ruchu drogowym informuje jedynie o możliwości, a nie obowiązku włączania świateł przeciwmgielnych tylnych. Kiedy ich w takim razie używać?
Praktyka nakazuje, by korzystać z nich w trakcie naprawdę złych warunków pogodowych, np. podczas gęstej mgły. Tylko w takiej sytuacji w pełni spełnią swoją funkcję, którą jest przekazanie kierowcy jadącemu z tyłu, gdzie znajduje się pojazd poruszający się przed nim.
Należy też pamiętać, że wraz z nimi powinny działać światła mijania.
Włączać jedno czy dwa tylne światła przeciwmgielne?
Wielu kierowców zastanawia się, czy powinno się włączać jedno, czy dwa światła przeciwmgielne tylne. Wynika to z faktu, że producenci decydują się na różne rozwiązania w swoich samochodach. Niektóre modele mają tylko jedno takie światło, inne dwa, choć jedno z nich niekoniecznie musi być fabrycznie gotowe do działania.
Jednak w tej kwestii przepisy są jasne. Jeśli ma się jedno światło przeciwmgielne tylne, powinno się ono znajdować po lewej stronie pojazdu (a precyzyjniej - po stronie kierowcy).
Jeśli ma się w samochodzie dwa światła przeciwmgielne tylne, powinny one być rozstawione symetrycznie na wysokości od 25 do 100 cm od jezdni. Odróżni je to od świateł cofania.
Nic też nie stoi na przeszkodzie, by dokonać modyfikacji tylnych świateł przeciwmgielnych, jeśli właścicielowi auta zależy np. na kwestiach estetycznych i symetrii. Ważne jednak, by pamiętać o wspomnianych powyżej zasadach. W innym wypadku można narazić się na mandat sięgający nawet 500 zł.***